Gençlik

(İzlenim) Eskişehir’de Tayyip’e İsyan!

 Eskişehir Odunpazarı’na miting yapmak üzere gelen Recep Tayyip Erdoğan protesto edildi. Erdoğan’ın geleceğinin bilgisine ulaşıldıktan sonra sosyal medyada örgütlenmeler başlamış ‘ #gelmeTayyip’  tagi ile şehre gelmemesi gerektiği söylenmişti.

Ali İsmail Korkmaz’ın katledilişi ve Cemaat-AKP çekişmesinde ortaya saçılan pisliklerin sonucunda biriken öfke sokağa yansıdı ve yüzlerce kişi Tayyip Erdoğan’ı protesto etmek üzere Espark önünde toplandı.

Saat 13.0da ‘ Alinin Katillerini Hırsızları Eskişehirde İstemiyoruz’ yazılı pankart ile yürüyüşe geçen grubun önü yaklaşık 50 metre sonra çevik kuvvetin kurmuş olduğu barikat ile kesildi. Akrep ve TOMA’nın da getirildiği polis barikatı karşısında yürüyüşe devam etmek isteyen gruba polis jop ve plastik mermiler ile saldırdı.

Arka ve yan sokaklardan da çıkan ekipler ile kitle polis ablukası altına alındı ve aşırı güç kullanılarak gözaltı yapılmaya başlandı. Camiinin bahçesine giren, içinde bir YDG’lininde olduğu, bir grup eylemciye müdahale etmek isteyen polis camii kapısını tekmeleyerek açtı ve içeridekilere plastik mermi sıkarak gözaltına aldı. Bu sırada cemaatten birkaç kişinin eylemcilere vurmaya çalışmasına iste polis tarafından herhangi bir tepki gelmedi. Ayrıca eylemcilere saldırmak isteyen eli sopalı bir grup AKP’li ise duyarlı esnaflar tarafından uzaklaştırıldı.

Aralarında 3 Özgür Gelecek okurunun da bulunduğu toplam 183 kişi gözaltına alınırken, polisin gözaltı esnasında eylemcileri darp ettiği, kadın eylemcilere karşı cinsiyetçi küfürler savurduğu görüldü. 183 kişinin gözaltına alınmasından sonra kitle yeniden toplanarak kurduğu barikatla yolu kapattı. Müdahaleden yaklaşık 1 saat sonra alana gelen CHP Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Kazım Kurt polislerle konuşurken, eylemciler tarafından ‘Olaylar olup bittikten sonra mı geliyorsunuz. Burada onlarca arkadaşımız gözaltına alındı o zaman neredeydiniz. Siz buraya şov yapmaya geliyorsunuz sizin anlayışınız bu. Bizi temsil edemezsiniz.’ sözleri ile alandan gönderildi.

Emniyet amirlerinin eylemcilere yönelik ‘Size 5-10 arkadaşınızı getirelim yolu açın’ teklifine karşı tüm arkadaşlarımız serbest bırakılmadan yolu açmayacağız cevabı ile kararlı bir duruş sergileyen grup barikatta bekleyişine devam etti.

Gözaltına alınanlar Aydın Er Ek Hizmet Binasına götürülürken buranın önüne gelenler gözaltına alınanları yalnız bırakılmadı. Emniyetin önünde bekleyenler tarafından ‘ Gözaltılar, Tutuklamalar, Baskılar Bizi Yıldıramaz’, ‘Gözaltılar Serbest Bırakılsın’ sloganları atılırken içeriden de ‘Yaşasın Devrimci Dayanışma’ sloganları yükseldi.  Gözaltına alınanlar polisin yapmış olduğu keyfi uygulama ile soğuk havaya rağmen saatlerce emniyetin bahçesinde bekletilirken,  gece serbest bırakıldılar.

Gözaltılar emniyette bekletilirken Espark önünde yeniden toplanan kitle barikatları güçlendirerek bekleyişe geçti. Kurdukları barikata ‘Ali İsmail Barikatı’ adını veren kitle, yaklaşık 1000 kişi ile AKP’nin Kızılcıklı caddesindeki seçim bürosuna doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında ‘ Hırsız Var’ , ‘Hırsız Tayyip Erdoğan’ sloganları atılırken, AKP’nin asmış olduğu bayraklar kitle tarafından indirildi. Yürüyüş başlanan yere geri dönerek sonlandırıldı. Alana gelen dozer kitle tarafından geri gönderilirken,  gecenin ilerleyen saatlerinde kitle olaysız bir şekildi dağıldı.(Eskişehir’den Bir YDG’li)

[widgetkit id=519]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu