GüncelKültür&Sanat

Esmehan Ehmed: Türk Devleti Efrîn’deki 10 tarihi tepenin eserlerini yağmaladı

Efrîn Bölgesi Arkeloloji Müdürlüğü ve uydu görüntülerine göre Türk devleti ve ona bağlı hareket eden çetelerin 10 tarihi eseri yağmaladığı ve karaborsada sattığı öğrenildi.

Medya Haber’in geçtiği haberde, konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Efrîn Bölgesi Arkeloloji Müdürlüğü Eşbaşkanı Esmehan Ehmed, yağmaya ilişkin bilgi verdi.

Ehmed: “Tarihi birçok yeri yıktılar. Efrîn tarih konusunda zengin bir yer. 2021 yılında tepeler yıkıldı. Türk devleti ve çeteleri eliyle komutanları başında duruyor ve tarihi yapıları bozuyorlar.” dedi

Esmehan Ehmed, Türk devleti ve çetelerinin şehirdeki tarihi tepeleri büyük araçlarla talan edip yağmaladıklarını belgelediklerini söyledi.

Cûqê Tepesi, Qerepete Tepesi, Şurbe Tepesi, Ibêdan Tepesi, Şera ilçesindeki Sînka Tepesi, Cindirêsê ilçesindeki Hilûbiye Tepesi, Misto Hesen Tepesi, Misto Hesen Tepesi ve Reco ilçesindeki Elemdar Tepesi’dir.

Esmehan Ehmed, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunarak işgalci Türk işgalci ordusunun bölgeye yönelik tarihi ve kültürel soykırımlarını durdurmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu