Güncel

ETHA ve Atılım’a yönelik baskılara suç duyurusu!

 

ETHA ve Atılım’a yönelik baskılara suç duyurusu!

İstanbul: 26 Haziran günü Etkin Haber Ajansı ve Atılım gazetesine yönelik polis baskını yapılan bir basın açıklamasıyla protesto edildi, polisler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

28 Haziran günü saat:11.30’da Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen ETHA, Atılım çalışanlarına; Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, TGC Onursal Başkanı Nail Güreli, HDK, DİHA, Gündem Gazetesi, Yarın Gazetesi, Özgür Gelecek Gazetesi ve Emek Ve Özgürlük Cephesi destek verdi.

“Özgür Basın Susmayacak” yazılı pankartın açıldığı açıkalamda sık sık “Özgür Basın susturulamaz” Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları haykırıldı.

ETHA editörü Arzu Demir tarafından yapılana basın açıklamasında, Ajansın son bir haftada yayımladığı “Metro göçüğünde ihmal var”, “Roboskî’ye adalet nöbeti bugün başlıyor”, “Kürtaj tartışmasız bir haktır”, “İleri demokraside Taksim modeli”, “Yangın değil devlet katliamı vb. haberlerden bazılarını hatırlatarak, baskının gerçek nedeninin söz konusu haberler olduğu dile getirdi.

Demir, polisin komplosuna ‘delil üretme’ çabasında olduğunu, arama sırasında kendi yasalarını bile uygulamadığını, avukat gelmeden arama işlemine başlandığını, polisin, SGK’ya, İGDAŞ’a ve BEDAŞ’a ihbarda bulunarak, “kaçak işçi, kaçak doğal gaz ve kaçak elektrik” araştırması yaptırdığını söyledi.

Arzu Demir konuşmasına şöyle devam etti: “Bu topraklarda hapsetmelerle, öldürmelerle, toplatmalarla yok edemediğiniz çok güçlü bir sosyalist basın, özgür basın geleneğinden geliyoruz. Bu gelenek asla baş eğmedi ve diz çökmedi. Biz de zulüm karşısında baş eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Gerçekleri halklarımıza ulaştırmaya çalışırken, sosyalist gazeteciler olarak tutsak meslektaşlarımız için özgürlük istemeye, basın özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz

Açıklamanın ardından hukuksuz arama yapan polisler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu