GüncelManşet

Ethem Sarısülük Davası Görülüyor; Katil Yine Devlet Korumasında

 

H.Merkezi: Gezi İsyanı’nda Kızılay Meydanı’nda polis Ahmet Şahbaz tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün davasında beşinci duruşma bugün Ankara Adliyesi’nde görülüyor. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 5. duruşmada, mahkeme heyetinin bir önceki celsede Ankara’ya getirilmesi yönündeki karar verdiği Ahmet Şahbaz duruşmaya katıldı.

Mahkemeye, Sarısülük ailesi, avukatlar, çok sayıda devrimci-ilerici kurum temsilcileri, milletvekilleri sabah saatlerinden itibaren adliyedeki yerlerini aldı. Mahkemeye, Ahmet Atakan’ın, Berkin Elvan’ın, Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleri de katıldı.

Salonun girişine jandarma yerleştirilirken, adliyenin dış kapısı ise polis barikatlarıyla kuşatıldı. Adliyenin yan kapısına ise TOMA ve akrepler yerleştirildi.

Ethem’in katledilmesine tepki gösteren ve adalet arayan kitle, sabahın erken saatlerinden itibaren adliye önünde toplanmaya başladı.

Burada Ethem Sarısülük’ün fotoğrafının bulunduğu dev pankartı açıldı.

Adliye önünde Gezi İsyanı, Soma’da ve Okmeydanı’nda katledilenlerin adlarının okundu ve saygı duruşu gerçekleştirildi.

Ardından kitle adına Ankara Dayanışması adına basın açıklamasını Ayşen Kavas okudu. “Bugün buraya Ahmet Şahbaz’ın peruklu, bıyıklı başrolü oynadığı tüliat tiyatrosunu ya da adalet oyununu seyretmeye gelmedik. Adaletsizliğinizi, vahşetinizi, zulmünüzü yüzünüze vurmaya geldik” diyen Kavas, Gezi İsyanı’nda, Soma’da ve Okmeydanı’nda yaşanan ölümleri hatırlatarak asıl sabredenin halk olduğunu belirtti. Kavas, adalet ve özgürlük arayışlarının her daim süreceğini söyleyerek açıklamayı sonlandırdı.

Öte yandan Ethem Sarısülük’ün katili Ahmet Şahbaz, bir önceki duruşmada verilen karar doğrultusunda Ankara’ya getirildi. Şahbaz, verdiği ifade dışında söyleyecek bir şeyi olmadığını belirterek susma hakkını kullanacağını açıkladı. Avukatlar, Şahbaz’a soru sormalarının önünde bir engel olmadığını ifade etti ve sanıkla ilk defa karşı karşıya geldikleri için sorularına yanıt aradıklarını dile getirdi. Hakim, avukatların sorularına geçilmeden önce Şahbaz’a “Susma hakkını kullanabilirsin” hatırlatması yaptı. Şahbaz, olay günü tutulan tutanaktaki imzası, silahını nasıl ateşlediği, polislerin arasına nasıl kaçtığı, hastaneye ne zaman ve nasıl gittiği, silahını ne zaman teslim ettiği gibi soruların tümüne “Susma hakkımı kullanmak istiyorum” yanıtı verdi.

Duruşmadan notlar:

-Av. Seher Canikoğlu: Bu zamana kadar deliller karartıldı, bu aşamadan sonra da karartılma ihtimali var bu sebeple tutuklama talep ediyoruz.

-Avukatlar: Yargılanmanın bu şekilde sürmesi yeni katliamların önünü açıyor, Uğur Kurt’un öldürülmesi bunun son örneğidir.

– Ethem’in avukatı: “Olay meşru müdafaa değildir.Yaprağın yere düşüşünü bile çok net gördüğümüz videoda sanığa taş falan gelmemiştir”.

-Ethemin avukatı: ‘Cezasızlık Ahmet Atakan ve Uğur Kurt’un öldürülmesine sebep oldu’ 

Duruşma devam ediyor..

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu