Güncel

Ethem’i vuran polis serbest bırakıldı!

H. Merkezi: Taksim Gezi Parkına yapılan saldırıyı protesto etmek amacıyla 1 Haziran günü Ankara’da gerçekleştirilen eylemde Ethemi 4.8 metreden vuran polis serbest.

Polis kurşunuyla kafasından vurulan ve uzun süre yaşam mücadelesi verdikten sonra yaşamını yitiren Ethem Sarısülük davasında mahkeme kimseyi şaşırtmayan bir karar verdi.

Soruşturmayı sürdüren savcı, Ethem’i vuran polis memuru Ahmet Ş’yi tutuklanma istemiyle nöbetçi Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesine sevk etti.  Mahkemede sorgunun ardından polisin tutuksuz yargılanmasına karar vererek Ahmet Ş’yi serbest bıraktı. Mahkemenin karar gerekçesi ise meşruu müdafaa oldu.

4.8 metreden Ethem’i kafasından kurşunla vurduğu Adli Tıp raporuylada kesinleşen polis memurunun serbest bırakılma kararı, Başbakanın “polisimiz kahramanlık destanı yazdı” açıklamasının hemen akabinde geldi.

Karara tepki gösteren avukat Kazım Bayraktar “Yargının bu tutumu, siyasi iktidarın ve Başbakan’ın “Polisi yedirtmeyiz” kararının yansımasıdır. Türkiye’de bu süreçle ilgili hiçbir yargı kurumundan adalet beklenmemelidir. Eğer bu olay aynı şekilde polis değil de sıradan vatandaş tarafından gerçekleştirilmiş olsaydı, şimdiye çoktan tutuklanmıştı. Polis açık bir biçimde bu kararla suç işlemeye teşvik edilmiştir. Bundan sonra yargı tarafından suç işleyen polislerin korunacağının garantisi olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin iç hukuku bu süreçte adil olmayacağını, etkin bir iç hukuk uygulaması olmayacağı kesin biçimde bu kararla birlikte ortaya çıkmıştır. Artık bizim için AİHM yolu açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde görev yapan Memur Suçları Soruşturması Bürosu Müdürü Zeki Ünalmaz, Ethem Sarısülük’ü vuran polis memurunu tutuksuz yargılanması gerektiği yönünde kararı veren hakimi, twett atarak kutladı. Ünalmaz yayınladığı mesajında “ Gezi olaylarında nedeniyle Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olduğu belirtilen polis memuru hakkında tutuklama isteminin reddeden hakimsin adamsın ellerinde öpüyorummm” dedi.

Mahkemenin kararı dün gece Kadıköy’de binlerce insanın katıldığı bir eylemle protesto edildi.

Gezi eylemleri sırasında taleplerini haykıran yığınlara gaz bombası, tazyikli su, plastik ve gerçek mermi ile saldıran, azgın bir şiddet uygulayan, binlerce insana işkence yapan polislerin devletin yetkilileri tarafından korunduğu bir kez daha açığa çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu