Güncel

“Evet Ermeni soykırımı vardır”

 

İzmir: 99. yılında Ermeni soykırımında yaşamlarını yitirilenler İzmir’de yapılan bir anma ile anıldı. Dün (24 Nisan) saat 19.00’da 1915 yılında Ermeni Soykırımı sırasında katledilenleri, Basmane Meydanı’nda bir araya gelen kitle, soykırımını lanetleyerek andı.

“Evet Ermeni soykırımı vardır. Bu acı bu utanç hepimizin” yazılı pankartın yanı sıra “Bir daha asla”, “Medz Yeghern’i unutmayacağız” yazılı dövizler ve soykırımında yaşamını yitiren Ermenilerin fotoğrafları taşındı.

Anmada 2007 yılında katledilen Hrant Dink’in ve 2011 yılında tam 24 Nisan günü askerlik yaparken katledilen Sevag Balıkçı’nın da resimleri vardı.

Anmadan önce faşist HKP Basmane meydanında toplanarak ırkçı ve şovenist sloganlar atarak anmayı proveke etmeye çalıştı. Anma yapan kitle ırkçı sloganlara “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile karşılık verdi.

Gerginliğin bitmesinin ardından katledilenler şahsında bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ardından oturma eylemi yapan kitle basın açıklamasını önce Ermenice ardında Kürtçe ve en son Türkçe okudu.

Açıklamayı Türkçe okuyan MAZLUMDER İzmir Şube yöneticisi Julide Tunakan, 1915 baharında Ortadoğu’nun kadim halklarından olan Ermenilerin binlerce yıldır yaşadıkları topraklarda zorla kopartıldığını söyledi.

Tunakan, “Kırmızı Pazar olarak da anılan 24 Nisan, tüm dünya Ermenilerin tarafından Medz Yeghren (Büyük Felaket) olarak adlandırılan bu soykırımı anma günü ilan edildi” dedi. Mezopotamya coğrafyasında yaşayan diğer halkların da soykırımın hedefi olduğunu belirten Tunakan, “Bugün hala bu soykırımcı zihniyet, Hran Dink ve Sevag Balıkçı cinayetleriyle, Türk hükümeti tarafından desteklenen çetelerin Suriye’de, Rojava’da, Keseb’de gerçekleştirdiği katliamlar ile icraatlarına büyük bir pervasızlıkla devem ediyor. Evet, bu utançla yüzleşelim ki; Ermeni kardeşlerimizin acılarına ortak olabilelim, tarihimizde kara bir leke olarak duran bu vahşetten ders çıkarıp bir daha asla böyle acıların yaşanmasına izin vermeyelim” şeklinde sona erdi.

Anma Partizan’ın da bileşeni olduğunu HDK, HDP, TKP 1920, ÖSP, EHP, İHD, Mazlum-Der, Yüzleşme Atölyesi, Kaldıraç tarafından yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu