Güncel

“Evlerimizi ve Haklarımı Alacağız”

İstanbul: Okmeydanı Çevre Koruma Derneği, Başbakan’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen “Okmeydanı projesi Tapu Dağıtımı” etkinliğini protesto etti. Gerçekleşecek basın açıklaması polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Okmeydanı Şark Kahvesi’nde buluşan dernek üyeleri buradan Kongre Merkezi önüne geçerek burada basın açıklaması gerçekleştirmek istediler. Ancak polisin, gerçekleşecek basın açıklamasını engellemeye çalıştı.

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aktaran Okmeydanı Çevre Koruma Derneği 2. Başkanı Rüstem Karakuş; on yıllardır süren dertlerini Başbakana iletmek istediklerini belirterek tapu töreni ile dağıtılacak tapuların mahalledeki zenginlere olduğunu ve yüksek fiyatların düşürülerek hisseli şekilde dağıtılan tapuların şahsi şekilde dönüştürülmesi gerektiğini belirterek projenin bu hali ile kentsel dönüşümü kabul ettirmeyi hedeflediğinin altını çizdi.

İlk olarak Beyoğlu Belediyesi’nin Kongre için tuttuğu araçlara binen dernek üyeleri, polisin aracı engellemesi üzerine inerek belediye otobüsüne bindiler. Belediye otobüsüne de müdahale etmeye çalışan polis, araca girerek aracı yürütmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine dernek üyeleri ve otobüste seyahat eden halk polisle tartıştı. Bunun üzerine araçtan inen polis, otobüsün önünde akrep araçları ile takip ederek açıklamanın okunacağı yere geldi.

 

“Halkın kovulacağı, Zenginlerin Geleceği Bir ‘Soylulaştırma’ Süreci İşletiliyor”

Kongre merkezine yaklaştırılmayan dernek üyeleri, otobüslerden inerek Haliç Kongre Merkezi’ne yakın bir noktada basın açıklamasını gerçekleştirdiler. Gerçekleşen basın açıklamasını dernek adına 2. başkan Rüstem Karakuş okudu. Okmeydanı üzerinden işletilen süreci anlatan Karakuş, dağıtılan tapuların yüksek fiyatlı olduğunu ve müstakil olmayıp binlerce kişiyi birbirine ortak ettiğini belirterek, “4706 nolu yasaya göre tapu satışları yapılacağı için, bu yasa gereği ödemelerini aksatanların hakları ihale yoluyla satışa çıkarılabilecek. Böylece parası olmayanların Okmeydanı’ndan kovulacağı, yerine zenginlerin geleceği bir ‘soylulaştırma’ durumuna yol açılacaktır” dedi.

okmeydanıckd 1Yaşadıkları yerlerin kendilerine üçüncü defadır satılmaya çalışıldığnı vurgulayan Rüstem Karakuş; evlerini binbir zorluklar içerisinde yaptıklarını belirterek şimdiki yasa ile yeni sayılabilecek evlerinin yıkılıp yeniden yapılmasının istendiğini ifade etti. Kendi yerlerinin kendilerine, “tapu veriliyor” bahanesiyle yeniden satılmaya çalışıldığının altını çizen Karakuş “biz Okmeydanlılar buranın işgalcisi değil mağduruyuz. Yetkililere, ellerini vicdanlarına koyup adaletli davranmalarını ve defalarca satın aldığımız yerlerimizi bir kez daha bize satmamalarını, bedelsiz olarak bize devretmelerinin çağrısında bulunuyoruz. Dönüşüm sırasında mağdur olmamak için hukuki güvence istiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İşgalci değil hak sahibiyiz”, “Tapu hakkımız, söke söke alırız” sloganlarını atan dernek üyeleri adına avukat Ali Coşkun da bir konuşma yaptı. Coşkun konuşmasında Beyoğlu Belediyesi’nin, engellenen 3. dalga Yolsuzluk Operasyonlarında hedef olduğunu belirterek Halkın parasını cebe indirenlere karşı mücadele etmek gerektiğini ve haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Açıklama, Okmeydanı Çevre koruma derneği’nin 7 Şubat günü gerçekleştireceği etkinliğin çağrısının ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu