Güncel

F eyleminde 215’inci hafta: “Habil Emen’e özgürlük”

İstanbul: Galatasaray Meydanı’nda 215’incisi gerçekleştirilen F eyleminde, hasta tutsak Habil Emen’e özgürlük istendi.

İnsan Hakları İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu tarafından Galatasaray Meydanı’nda 215’incisi gerçekleştirilen F eyleminde sık sık “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “İnsan haklarıyla insandır” sloganları atılırken geride bırakılan 1 hafta boyunca hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine de dikkat çekildi.

Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri devam ediyor!

Marmara Bölgesi’nde bulunan hapishanelerde tecrit-tretman uygulamalarının arttığı ifade edilirken Silivri Hapishanesi’nden İzmir Menemen R Tipi Hapishane’ye sevk edilen Ergin Aktaş’ın durumuna ilişkin de bilgi verildi. İki eli olmayan Ergin Aktaş’ın Adli Tıp Kurumu tarafından hapishanede yaşamını idame ettiremeyeceği ve serbest bırakılması için 3 kez belge almasına rağmen serbest bırakılmadığı belirtilerek sevk edildiği Menemen R Tipi’nde ise tek kişilik hücreye konulduğu ifade edildi. Diğer yandan Erzurum Oltu Hapishane’de tutsak bulunan Ferhat Sarıhan’ın fenalık geçirmesinin ardından hapishane yönetimi tarafından hastaneye sevk edilmesinin engellenmesi ve geç sevk edilmesi nedeniyle beyin ölümünün gerçekleştiği aktarıldı.

“AKP iktidarı ve Adalet Bakanlığı hasta mahpusları ölüme sürüklemektedir”

215.’si gerçekleştirilen F eyleminin açıklamasını İHD üyesi Mukaddes Şamiloğlu yaptı. Hapishanelerde bulunan ve sayıları sürekli artan hasta mahpuslar gerçeğinin, ülkede çözülmeyi bekleyen önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Şamiloğlu, “AKP iktidarı ve Adalet Bakanlığı hasta mahpusları göz göre göre ölüme sürüklemektedir” dedi.

Tecrit ve izolasyonun yoğun yaşandığı hapishanelerde çözüm sürecinin sona ermesinin ardından baskı ve hak ihlallerinin arttığını vurgulayan Şamiloğlu, hasta mahpusların gündemin dışına itilerek görmezden gelindiğini ifade etti.

Hapishanelerde tedavi hakkı engelleniyor!

IMG 0143Şamiloğlu, açıklamaya Habil Emen’in hapishane koşullarında yaşadığı sağlık sorunlarını aktararak devam etti. Şamiloğlu, Bandırma 1 No’lu T Tipi Hapishanesi’nden Habil Emen’in 29 Nisan tarihinde İHD Hapishane Komisyonu’na gönderdiği mektubu okudu. Emen’in mektubu şu şekilde:

2000 yılında İzmir’de tutuklandım. Kısa bir süre Buca Hapishanesi’nde tutulduktan sonra Elbistan’a, yaklaşık 2 sene sonra da Mardin Hapishanesi’ne sevk edildim. 2010 yılında bel fıtığından ameliyat olduktan bir süre sonra Tokat Hapishanesi’nde kaldım. Sonra İzmir Kırıklar Hapishanesi’nde sürgün edildim. Bu hapishanedeyken çok fazla ağrılarım oldu ve yürüyemez hale geldim. 26 Mart 2015 tarihinde İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde belime 6 adet platin takıldı. 1 ay sonra çeşitli sağlık sorunları yaşamaya başladım. Doktorlar hastanede fizik tedavi görmem gerektiğini ve şikayetlerim geçmezse durumumu yeniden değerlendireceklerini söylediler. Hastane sevkini beklerken İskenderun Hapishanesi’ne sürgün edildim. İskenderun Hastanesi’nde emarım çekildi. Hatay’da bulunan fakülte hastanesine sevk edildim. Ameliyat olmam gerektiği, ameliyatımın riskli olacağı için fizik tedavi önerildi. Fizik tedavi için hastanede gün verildi. Ancak İskenderun’da yeni açılan T Tipi hapishanesine tüm mahpuslarla birlikte ben de götürüldüm. Girişte çıplak arama dayatıldığı için darp edildik. Baskılar yaklaşık 2 hafta boyunca hat safhaya ulaştı. Bu uygulamalara karşı mahpuslar tepki olarak havalandırmadaki kameraları kaldırma girişiminde bulundular. Tam teçhizatlı robokoplarla odalara girilerek hepimiz darp edildik ardından hücrelere koydular. Özellikle ameliyat olduğum bölgeme vurularak işkence yapıldı. Acılarla geçen birkaç gün sonra revire çıkabildim. Darp raporu almak istediğim halde darp raporu verilmediği gibi birkaç gün sonra hepimiz sürgün edildik ve beni Bandırma 1 No’lu T Tipi’ne getirdiler.

“Hak ihlallerine karşı sözümüzü söylemeye devam edeceğiz”

16 yıldır tutsak bulunan Habil Emen’in durumunun giderek ağırlaştığını ifade eden Şamiloğlu, “Bizler insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak ısrarla hapishanelerde hasta mahpuslara ve özgürlüğünden mahrum edilen onurlu insanlara yaşatılan tecrit işkencesine, hak ihlallerine ve insanlık dışı uygulamalara karşı çıkmaya ve sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” dedi. Açıklama “Habil Emen’e özgürlük” sloganları ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu