Güncel

F Oturma Eylemi: “Şemsettin Kargılı Serbest Bırakılsın”

İstanbul: İHD Cezaevleri Komisyonu tarafından düzenlenen F oturma eylemlerinin 101. haftasında, insan hakları savunucuları Şemsettin Kargılı ve 10 diğer hasta mahpusun serbest bırakılmasını istedi.

Bu haftaki eylemde ilk sözü alan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Ümit Efe Fatih Hilmioğlu’nun tahliyesinden bahsetti. Hilmioğlu’nun tahliye edildiği gibi birçok tutsağın daha tahliyesinin olması gerektiğini belirten Efe, devletin bürokratik işkence kanalları içersinde hasta mahpusların serbest bırakılmasını savcıların ve kolluğun iki dudağı arasına bıraktığını ifade etti.

Haftanın açıklamasını ise İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Mine Nazar okudu. Okunan metinde; mahpusları yalnızlaştırma politikalarının kimlik, kişilik ve düşüncelere saldırma anlamı taşıdığı ve baskı ve işkencelerle hiçleştirmeyi hedeflediği belirtilerek mahpusların buna karşı direnerek hayatta kaldığını ifade etti.

Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde kalan Şemsettin Kargılı’nın durumunun anlatıldığı eylemde; Nihat Bektaş, Orhan Eroğlu, Özgür Uygun, Ramazan Çetedir, Ramazan Doğan, Ramazan Özalp, Rauf Erdem, Resul Kocatürk ve Resul Güler’in serbest bırakılması istendi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu