Güncel

F Oturması’da 105. Hafta!

 

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevleri Komisyonu tarafından örgütlenen F oturma eylemlerinde 105. hafta eylemi bu gün gerçekleşti. Gerçekleşen eylemde Abdulkadir Fırat ve 10 diğer hasta tutsağın durumları aktarılarak serbest bırakılmaları istendi.

Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Tecriti kaldırın ölümleri durdurun”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Neriman Çelik okudu. Çelik açıklamasında, şu an Metris Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Abdulkadir Fırat’ın sağlık sorunları aktarıldı. Fırat’ın Urfa Ceylanpınar’da gözaltına alınarak “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle tutuklandığını ve Urfa E Tipi Hapishanesi’nden Bayburt M Tipi Hapishanesine sürgün gönderildiğini aktaran Çelik, Serebrovasküler (inme) hastası olan Fırat ile ilgili olarak Erzurum Eğitim Araştırma Hastahanesi’nce “ Nöroloji uzmanlarının belirleyeceği zamanlarda kontrol olmak üzere hapishanede tek başına hayatını idame ettirebilir” şeklinde bir rapor düzenlendiğini ifade etti.

Tek başına hayatını idame ettiremeyen Abdulkadir Fırat’ın serbest bırakılması gerektiğini savunan Çelik konuşmasında, Tevfik Anuk, Tamer İldirim, Taylan Balatacı, Turgut Köt, Tarkan uğurlu, Ufuk demir, Ufuk Keskin, Ümit Aslan, Ünal Yaşar ve Veysi Boztaş’ın da sağlık durumlarını aktararak serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

 

f oturma2“Çocuklarımızı da bu canavarın dişleri arasından söküp alacağız”

Eylemde basın metinin okunmasının ardından, ÇHD davasından tutuklanan ve  dünkü ara celsede tahliye olan Selçuk Kozağaçlı da bir konuşma gerçekleştirdi. Kozağaçlı konuşmasında “Öldüremiyorlar. Burada bulunan bir avuç insanın ve onların ulaştığı binlerce insanın gücü ve etkisi budur. Eğer sizler olmasaydınız hiç kimse bizi tutuklayıp hapishaneye göndermezdi. Evet, sizler olmasaydınız bizleri sokaklarda vururdular.

 Unutmak ihanet etmektir. Bu halkın geleceği için mücadele eden çocuklarımızı, devrimcileri, yoldaşlarımızı, dostlarımızı tutsak olduklarında unutmak ihanet etmek demektir. Hasta tutsakların hastalıklarını unutmak onlara ihanet etmek demektir. Kendimize ihanet etmek demektir. O yüzden burada 105. sini yaptığımız bu eylemleri hiç bıkmadan sürdürmek zorundayız. Birden çok yerde, birden çok şekilde bir araya gelebildiğimiz her anda hasta dostlarımıza, hasta sevgililerimize, hasta yoldaşlarımıza sahip çıkmak zorundayız. Unutmak ihanetiyle yenilmediğimiz sürece halk asla yenilmeyecektir. Vazgeçmek ihanetine yenilmediğimiz sürece halk asla yenilmeyecektir. Çocuklarınızın hepsini; nasıl bizi çıkardıysa hapishaneden, nasıl bizi o canavarın ağzından alıp çıkardıysa sizlerin emeği ve gayreti; çocuklarımızı da bu canavarın dişleri arasından söküp alacağız” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu