Güncel

F Oturumu 473. Hafta | Hasta tutsak Şemsettin Özer serbest bırakılsın!

Açıklama yapan İHD İstanbul Şubesi, 27 yıldır tutsak olan Özer'in çok sayıda hastalığı bulunduğunu vurgulayarak serbest bırakılmasını istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu sosyal medyadan gerçekleştirdiği 473. F Oturması’nda hasta tutsak Şemsettin Özer’in serbest bırakılmasını istedi.

Saat 13.30’da yayınlanan videoda basın metnini komisyonda Mehmet Acettin okudu. Pandemi sürecinde hapishanelerde önlem alınması yerine baskı ve hak gasplarının arttığını, tecridin derinleştiğini dile getiren Acettin tecride karşı dönüşümlü açlık grevinin 5 ayı doldurduğunu ifade etti.

Acettin açıklamanın devamında hasta tutsak Şemsettin Özer’in durumu hakkında şunları söyledi:

“27 yıldır tutuklu bulunan 53 yaşındaki Şemsettin Özer, bugüne kadar sırasıyla Batman, Siirt, Muş ve Bafra Hapishaneleri’nde tutulmuştur. Halen Samsun Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan Özer, tutuklandıktan sonra ülser, tansiyon, migren, sinüzit , damar hastalıkları ve son olarak gırtlak kanserine yakalanmıştır. Yakınlarından alınan bilgiye göre; 3 ay önce nefes almakta zorlanması üzerine hapishane revirine kaldırılmış, sonrasında acil olarak hastaneye sevk edilmiş ve gırtlak kanseri teşhisi konularak tekrar hapishaneye getirilmiştir. İki haftada bir  götürüldüğü  Samsun Eğitim ve Araştırma hastanesinde tedavisine başlanmış, ancak tedavi sürecinde durumu daha da ağırlaşmıştır. Fenalaşıp nefes alamaz hale gelince acil müdahale edilerek boğazına cihaz takılmasının ardından, bir gün yoğun bakımda tutulmuş, sonra normal servise çıkarılmış ve hemen ardından,  hapishaneye getirilip yine tek kişilik karantina odasına konulmuştur.  Karantina koşullarında daha da kötüleşen Şemsettin Özer,  gırtlak kanseri nedeniyle 6 Nisan 2021 tarihinde  Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ameliyat edilmiştir.”

Acettin, Özer ile ilgili son olarak şunları ifade etti:

“13 Nisan günü yapılan görüşmede, amcasının oğlunun Özer’in 6 Nisan’da Samsun Eğitim Araştırma Hastanesinde ameliyat edildikten sonra servise çıkarıldığını, ameliyatının iyi geçtiği yönünde kendilerine bilgi verildiğini ancak  hapishane koşullarında yeterli tedavi sağlanmasının imkansız olduğunu, bu nedenle endişe ettiklerini, pandeminin bu endişelerini artırdığını ifade ettiğini aktaran Acettin, şöyle devam etti: “Avukatının, Şemsettin Özer’in tedavisinin dışarıda sürdürülmesi için infaz ertelemesi talebi ile dilekçe yazdığını ve serbest bırakılmasını istediklerini  belirtmiştir. ‘Felsefe ile kendini arayan insan’ ve ‘Ömrümün 7 günü’ isimli kitapların yazarı olan Şemsettin Özer, iyileşmek, yaşamını sürdürmek ve üretmeye devam etmek istemektedir.”

Açıklamada son olarak Özer ve tüm hasta mahpusları serbest bırakılmasını istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu