Güncel

F Oturumu: Hasta tutsak İsmet Akın serbest bırakılsın

“F Oturumu”nun 396’ncı haftasında hasta tutsak İsmet Akın’ın durumuna dikkat çekilerek derhal serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği “F Oturumu”nun 396’ncı haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutsakların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Tedavi haktır engellenemez” ve “Hasta Mahpus İsmet Akın serbest bırakılsın” pankartları açıldı. Sık sık, “Susma suça ortak olma” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atıldığı eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, çok sayıda tutuklu yakını ve birçok kişi katıldı.

Bu haftaki 396’ncı F Oturumu’nda hasta tutuklu İsmet Akın’ın durumuna dikkati çekildi.

Açıklama öncesinde konuşan İHD üyesi Ferit Barut, 26 Ekim’in “Hasta Hakları Günü” olarak adlandırıldığını belirterek, Hasta Hakları Günü’nün Türkiye’de 1998 yılında kabul edildiğini söyledi. Lizbon Bildirgesi’nin önemine vurgu yapan Barut, “Her insanın yeterli düzeyde tıbbi bakım hakkına sahip olduğunu bildirmektedir. Bildirge, nitelikli bakım hakkı, bilgilendirme hakkı, gizlilik hakkı, onurlu ve özel yaşamı saygı hakkı gibi konuları kapsamaktadır. Lizbon Bildirgesi bizim içinde yol gösterici niteliktedir” diye vurguladı.

‘Kaburgaları kırık karaciğeri parçalanmış’

Bu haftaki açıklamayı yapan İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Meral Nergiz Şahin, hasta tutuklu İsmet Akın’ın 2012 yılında Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde gözaltına alındığını belirterek, “Gözaltına alındığında ateşli silahla yaralı olduğu için Dicle Tıp fakültesine kaldırıldı ve ameliyat edildi. Yaklaşık bir ay sonra Diyarbakır D Tipi hapishanesine götürüldü. Hakkında 33 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açılan İsmet Akın’ın yargılanması hala devam etmektedir. Tutuklandığı zaman, ateşli silahla ağır yaralandığı için sağ kaburgalarında kırık oluşmuş, bağırsakları delinmiş, karaciğeri parçalanmıştır” dedi.

‘Açık yaraları 7 yıldır iyileşmemiş’

Beş kez ameliyat edilen İsmet Akın’ın yaralarının hala kapanmadığını ve kanamaya devam ettiğini hatırlatan Şahin, “2016 Yılında Kırıkkale Hacılar F Tipi hapishanesine sevk edildi. 2018 yılında süresiz açlık grevine başlamıştır. 150 Gün açlık grevi sonrası sağlık sorunları daha da artmış, açık yarası iltihaplanmış, iltihapla birlikte sürekli kan akmaya başlamıştır. Açık yarası, 7 yıldır hala iyileşmeyen İsmet Akın’ın ayrıca şiddetli baş ağrısı, sık sık göz kararması şikayetleri yaşamaktadır” diye konuştu.

‘İsmet akın serbest bırakılsın’

Akın’ın 3 kişilik hücrede tutulduğunu ve yemek yiyemediğine değinen Şahin, şunları söyledi: “Açık yarası nedeniyle ameliyat olması ve hastane koşullarında tedavisinin yapılması gerekiyor. Ayrıca hapishane koşullarında yeterli ve gerekli tedavi şimdiye kadar gerçekleşmediği için serbest bırakılması gerekmektedir.” Şahin, insan hakları savunucuları olarak, yaşam hakkının hiçbir mazeret sunulmadan sağlanmasını yetkililere hatırlatarak, “Ağır hasta mahpusların serbest bırakılmalarını istiyoruz. İsmet Akın serbest bırakılsın” dedi. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu