Güncel

F Oturumu’nda 114. Hafta

İstanbul: Hasta tutsakların koşullarının iyileştirilmesi ve Tecrit zulmünün teşhir edilmesi için gerçekleştirilen F oturma eylemlerinin 114. haftasından da tutsak yakınları Galatasaray lisesi önündeydi.

Oturma eyleminde ilk konuşmayı yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, hasta mahpusların sayısının giderek arttığının belirterek “geçtiğimiz aylarda 202’si ağır 604 hasta tutsaktan bahsediyorken, bu gün bu rakam 235’i ağır 642 hasta mahpusa yükselmiştir” dedi ve hapishane koşullarının ve infaz rejiminin bu sayıyı günden güne arttırdığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Maraş’ta ring aracının devrilmesi sonucunda mahkûm Bilal Bilici’nin hayatını kaybetmesine değinen Efe, devletin tutsakların yaşamlarına değer vermediğini de ifade ederken, Ramazan Özalp, Hasan Kaçar gibi hasta tutsakların serbest bırakılmasını olumlu bulduklarını da belirtti.

Haziran ayında bir etkinlikle yeniden Meclis önünde olacaklarını belirten Efe’nin ardından basın metni okundu. Kitle adına İHD Cezaevleri Komisyonu’ndan Ebru Kaya’nın okuduğu metinde, Hasta tutsak Ali Ekber Oruç, Bazar Uğurlu, Bayram Yalçınkaya, Bazi Bor, Behçet Yılmaz, Berat Anlı, Beşir Arcagök, Beşir Baran, Bilal Aydın, Bişar Bilen, Burhan Kaya’nın durumları aktarılarak tahliyeleri istendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu