Güncel

Faşizmin Kolluk Güçleri Newroz’u Kana Buladı!

 

TC devletinin faşist başbakanı Erdoğan verdiği talimat neticesinde yasaklanan Newroz kutlamalarında faşizmin kolluk güçleri terör estirdiler. Newroz kutlamaları nedeniyle meydanlara ulaşmaya çalışan halkı engellemek için saldıran polis, zırhlı araçların yanı sıra gaz bombaları ve ateşli silahlar kullanarak birçok kişiyi yaralayıp, yüzlerce insanı gözaltına almış, halkın üzerine açtığı ateş sonucunda, BDP Arnavutköy ilçe yöneticisi Hacı Zengin öldürülmüştür. Polisin atığı gaz bombalarından ve açtığı ateş sonucunda onlarca insanın yaralanması ve bir kişinin öldürülmesinde doğrudan sorumlu olan AKP hükümetini nefretle kınıyoruz.

Kürt halkının Newroz bayramını kutlamaya bile tahammül göstermeyen AKP hükümetinin bu saldırgan yöneliminin hedefinde Kürt halkının demokratik mücadelede ki iradesini kırma ve teslim alma tutumu yatmaktadır. Kürt halkının bayramı olan Newroz’u kutlama istemlerini terörize eden ve siyasi gerilim yaratarak bu gerilimden nemalanmak isteyen Türk devletinin AKP hükümeti, yaşananların siyasi sorumlusudur. Kürt halkının özgürlük mücadelesini kırmak isteyen AKP, daha öncede olduğu gibi bir kez daha halkın kararlı direnişi ile karşılaşmıştır. Karşılaştığı bu kararlı direnişi sindiremeyen polis halka zülüm ve işkence uygulamıştır. Her türlü vahşet, işkence ve ölümlere rağmen bir kez daha görüldü ki, Kürt halkı her yerde Newroz ateşini yakarak özgürlük için direniş çıtasını en yüksek seviyeye çıkarmıştır.

Türk Devletinin tüm engel ve saldırılarına rağmen polisle çatışarak barikatları aşan yüz binlerce kişi Diyarbakır Newroz alanında toplanmayı başarmıştır. Newroz’un yasaklandığı İstanbul ve Ankara ilerinde de engellemeleri aşan Kürt halkı, Newroz kutlamalarını kendine yakışır bir şekilde gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bugünde bir kez daha netleşmiştir ki, Türk devletinin binlerce güç yığınağı karşısında, hiç bir güç Kürt halkının iradesi karşısında duramamıştır.

(ATİK) Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu olarak Türk devletinin kolluk güçlerinin Kürt halkına, ilericilere ve devrimcilere reva gördüğü insanlık dışı uygulamaları ve şiddeti nefretle kınıyoruz. Uygulanan bu şiddet karşısında tepkimizi her alanda göstererek Kürt halkının yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.  Bugünkü Newroz kutlamalarında ki saldırılar sonucu yaralananların bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerken, polisin açtığı ateş sonucu öldürülen Newroz şehidi Hacı zengini saygı ile anarken , tüm yakınları ve BDP’ye başsağlığı diliyoruz.

Kürt Ulusunun Newroz Bayramı Kutlu Olsun!

Şehit Namırın!

ATİK-Avrupalı Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu