Güncel

“Faşizm kaybedecek, biz kazanacağız!”

ESP'ye yönelik gözaltı saldırıları, Kadıköy'de birçok kurumun katılımıyla protesto edildi

İstanbul: Dün gece saatlerinde çok sayıda il merkezinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerine yönelik gözaltı operasyonları yapılmış, 14 kişi gözaltına alınmıştı. Gün içerisinde de gözaltı saldırılarına karşı çok sayıda kent merkezinde eylemler düzenlenmişti.

İstanbul’da ESP ve HDP’nin çağrısıyla biraraya gelen çok sayıda kişi yaşanan saldırıları protesto etti. Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılan eyleme, ESP Eşgenel Başkanı Şahin Tümüklü, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, HDP Milletvekilleri Musa Piroğlu ve Murat Çepni, HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Devrimci Parti, Kaldıraç, SYKP, Devrimci Anarşist Faaliyet, TÖP, KÖZ, EHP üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Yoğun polis ablukası altında geçen eylemde ilk olarak ESP Eşgenel Başkanı Şahin Tümüklü konuştu. Tümüklü, iktidarın her sıkıştığında sosyalist ve devrimcilere saldırdığını söyledi. Saldırıların hak ve özgürlük isteyen demokrasi güçlerine yönelik olduğunu belirten Tümüklü, “Her yerde karşılarına dikileceğiz. Mücadeleyi büyüteceğiz. Halkların eşitlik mücadelesini başarıya ulaştıracağız. Asla boyun eğmedik, diz çökmedik, bundan sonrada çökmeyeceğiz. Bu mücadele özgürlük için dövüşenlerin mücadelesidir. Mutlaka biz kazanacağız” dedi.

“Bütün gücünüzle saldırsanız da umudu yere çakamayacaksınız”

Ardından söz alan ESP MYK üyesi Ebru Yiğit gözaltıların örgütlü kadın mücadelesine yönelik olduğunu söyleyerek, gözaltı ve baskıların kendilerini yıldırmayacağını vurguladı.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise iktidarın bütün aygıtlarıyla ezilenlere ve onun öncülerine saldırdığını kaydetti. Piroğlu, şunları söyledi:

“Kaybediyorlar, bunu kendileri de biliyor. Bir cehennem yarattılar;  yoksulluğun, işsizliğin doruk yaptığı bir cehennem yarattılar. Her gün tacizin, tecavüzün ortasında yaşamaya zorlayarak kadınlara bir cehennem yarattılar. Ama biliyorlar ki, kurdukları duvarlar bir bir yıkılıyor. ESP’ye yapılan bu saldırı, bu ülke halklarına, bu ülkenin geleceğine yapılan bir saldırıdır. Kürt ve Türk halklarının kardeşliğine, bu iktidarı devirme azmine yapılan bir saldırıdır. Ama biz hiç bir zaman diz çökmedik. Bilin ki, bütün gücünüzle saldırsanız da umudu yere çakamayacaksınız.”

Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, faşizmin bu saldırılarla sosyalistleri yok etmeyi amaçladığını belirterek, “Bizlere güçleri yetmeyecek. Faşizm kaybedecek, biz kazanacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu