Güncel

Fatma Tokmak davasında yeni tanıkla yeni yargılama sistemi

İstanbul: Bugün İHD’ de, 1996 yılında PKK üyeliği iddiası üzerine iki buçuk yaşındaki oğlu Azat Tokmak ile birlikte gözaltında işkence edilerek tutuklanan Fatma Tokmak ile ilgili olarak avukat Eren Keskin ve oğlu Azat Tokmak bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında konuşan Avukat Keskin, “ müvekkilimin açılan dava ile hiçbir ilişkisi olmamasına rağmen küçücük çocuğu ile birlikte ağır işkencelerden geçirilmişlerdir. Okuma yazma bilmemesinden faydalanarak kafalarına göre hazırladıkları ifadeye parmak bastırmışlardır. Müvekkilim ağır bir kalp hastası ama Adli Tıp Kurumu’na tahliyesi yönünde başvuru yaptık ama reddedildi. Şimdi ise müvekkilim ile aynı soruşturmadan gözaltına alınarak işkence sürecine tanık olan Aydın Dede olayı anlatacağı için 11. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruda bulunduk. Eğer hukuk eşit uygulanıyorsa bu talebimiz kabul edilmelidir”  şeklinde açıklama yaptı.

Annemin bırakılmasını istiyorum!

Annesi ile birlikte işkencelerden geçen Azat Tokmak olayı anlatırken zorluk çekti. Azat Tokmak açıklamasında, “ Annemi sözde hastaneye götürüyorlar ama hep hastanenin bahçesinde bekletip o kapalı ringlerde tutuyorlar sonra geri hapise götürüyorlar. Artık annemi serbest bıraksınlar onun hiçbir suçu yok” şeklinde konuştu.

1996 yılında Fatma Tokmak ve oğlu Azat Tokmak, hiçbir siyasi politik kimliği olmamasına rağmen eşi PKK’li iddiasıyla gözaltına alınarak polis tarafından işkenceye maruz bırakılmıştı. Okuma yazması olmayan Tokmak; düzmece bir ifadeye parmak bastırılarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Fatma Tokmak kalp hastası olmasına rağmen yıllardır hapiste yatıyor.

Tokmak 2006 yılında davası devam ederken tahliye edilip, 2010 yılında cezasının Yargıtay tarafından onaylanması ile yeniden tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine konulmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu