Güncel

FİLİSTİN | “Direnen Filistin halkı kazacak”

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri çağrısıyla İsrail'in İstanbul Konsolosluğu önünde "Direnen Filistin halkı kazacak" şiarıyla eylem yapıldı.

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Levent Metro çıkışında bir araya gelerek “İşgalci İsrail kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak” pankartı ile İsrail Baş Konsolosluğu önüne yürüyüşe geçti.

BMG bileşenleri;  “Kahrolsun siyonizm yaşasın intifada”, “Biji berxwedana Filistin”, “Katil İsrail işbirlikçi AKP”  sloganlarıyla İsrail Konsolosluğu önünde toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri’nin toplandığı konsolosluk önüne geldi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri “Siyonist İsrail işgaline son. Tüm anlaşmalar iptal edilsin. Direnen Filistin halkı kazanacak” pankartının açtığı eylemde, “Kürdistan’da serhildan, Filistin’de intifada”, “Filistin’de düşüne dövüşene bin selam”, “Katil İsrail Filistin’den defol” ve “Katil ABD, işbirlikçi AKP” sloganları atıldı, “Nehirden denize özgür Filistin”, “İşgalciler yenilecek, direnen halklar kazanacak” dövizleri taşındı.

Eyleme HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Oya Ersoy, BMG ve BGM bileşenleri, EMEP, Kaldıraç, Halkevleri, DAF, TÖP,SODAP, DAF,  yanı sıra birçok siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütü katıldı.

Açıklamayı kitle adına Halkevleri İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu okudu.

Açıklamada, katliam politikalarının Filistin’de devam ettiği belirtilerek, direnen Filistin halkı selamlandı. Filistin halkının direnişinin yoğun saldırılar, gözaltı ve tutuklamalarla engellenemeyeceğine dikkat çekilen açıklamada, boyut kazanan saldırılara karşı tek ses olunması gerektiğini ifade edildi.

Açıklamada, “Filistin halkına yapılan haksız saldırı devam ederken İsrail işgal güçleri yaralılara yardım eden Filistin Kızılayı ekiplerine de saldırarak savaş ve insanlık suçu işlemeye devam ediyor.

Filistinlilerin dört bir yandaki eylemlerine karşı İsrail işgal güçleri asker-sivil ayrımı yapmaksızın Gazze’ye çok yoğun bir saldırısı başlatarak yanıt verdi. Kentin altyapısını hedef alan İsrail işgal güçleri, 10 Mayıs’tan bu yana havadan ve karadan sürdürdüğü bombardımanlarda 58’i çocuk, 34’ü kadın olmak üzere 197 Filistinliyi katletti. En az bin 235 Filistinli de saldırılarda yaralandı” diye belirtildi.

Filistin halkının işgale karşı verdiği mücadelenin haklı olduğu vurgulanan açıklamada, hiçbir gücün bir topluluğun öz topraklarında hüküm süremeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, “ABD, İsrail’i değil ‘terörist’ olarak gördüğü Filistinli direniş örgütlerini kınayarak İsrail’i korurken ABD işbirlikçisi Arap rejimleri de suspus bir şekilde yaşananları sadece seyretmektedirler” denildi. AKP’nin ise bu tabloda işbirlikçi rolünü üstlendiğini ifade edildi, yürütülen politikalarla bir çözüm geliştirilemeyeceğinin altı çizildi.

Son olarak Filistin halkına yönelik zulme, devletlerin savaş, işgal ve talan  politikalarına karşı adaletin haykırılacağı belirtilen açıklamada, Filistin’i ancak Filistinlilerin kaderini paylaşanların savunabileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Filistin’in haklı mücadelesinin yanındayız. Buradan bir kez daha Saray-AKP iktidarına sesleniyoruz: Türkiye ile işgalci İsrail arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel tüm ilişkilere son verilsin” denildi.

Eylem atılan sloganların ardından Çav Bella marşının hep birlikte okunması ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu