Güncel

Artvin, Fındıklı ve Giresun’da 1 Mayıs

Rize:Rize Fındıklı’da 1 Mayıs öncesi yapılan çalışmalardan sonra,Partizan, Eğitim Sen,ESP, Halkevleri veHaziran hareketi’nden oluşan demokrasi güçleri saat 10.30’da Tahiroğlu köprüsünde bir araya gelerek“Çayda, fındıkta, sömürüye son”, “Faşizme karşı omuz omuza”sloganları atarak dört yol ağzına gelindi. Basın açıklaması okunduktan sonra tulum ve horon eşliğinde“Yaşasın 1 Mayıs”sloganları atıldı ve basın açıklamasının bitmesiyle bir kısım Rize’ye ve Artvin’deki 1 Mayıs kutlamalarına katılmaya geçti.

Artvin

Artvin’de kutlamalara maden protestosu damga vurdu. Kutlamalar için Atapark önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, trafiğe kapatılan Cumhuriyet Caddesi üzerinde flama, döviz ve afişlerle yaklaşık 1 kilometre yürüdü. Emek ve Dayanışma gününde,Kafkasör Yaylası Cerattepebölgesinde yapılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı tepkiler de dile getirildi.Partizanokurlarının da arasında olduğu yöre halkı,“Madene hayır”yazılı tişörtler ve atkılarla etkinliğe katıldı. Konuşmanın ardından katılımcılar,“Artvin’de madene hayır”yazılı atkılarını kaldırarak,“Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez”, “Artvin’de maden istemiyoruz”, “Direne direne kazanacağız”diye slogan attılar. Etkinlik daha sonra müzik dinletisiyle devam etti.

Giresun

Özgür Gelecek Gazetesi okurlarının da katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Giresun’da da düzenlenen yürüyüş ve mitingle kutlandı. Geçmiş yılların aksine mitinge bu yıl katılım azdı. Polisin yoğun ablukası altında gerçekleşen 1 Mayıs kutlamaları PTT önünden yürüyüşle başladı, Atatürk meydanında düzenlenen mitingle son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu