GüncelManşet

(Foto) Abbasağa’dan Barbaros’a direniş hattı

İstanbul: İşçi sınıfının birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler 1 Mayıs alanı Taksim için sokaklardaydı. İstanbul Valiliği’nin yasaklama kararının ardından Beşiktaş ve Şişli-Mecidiyeköy taraflarında toplanan emekçiler, barikatlar kurarak ve yoğun çatışmalar eşliğinde Taksim’e yürümeye çalıştılar.

Emekçilerin kararlı duruşları, direnişleri ve polisin azgın saldırıları sonucu ise yüzlerce insan gözaltına alınırken onlarca emekçi de yaralandı. Yine polis saldırıları sonucu birçok iş yerinde ise maddi hasar meydana geldi. İstanbul 1 Mayıs’ında Taksim’e girişlerin ve çıkışların kapatılması, otobüs ve tramvay seferlerinin durdurulması onlarca kitlenin bir araya gelmesine engel olamadı.

 

Abbasağa’dan Barbaros’a direniş hattı

1 Mayıs kutlamalarının Beşiktaş ayağında, sabah saat 08.30’da Beşiktaş Meydanı’nda halaylar eşliğinde 1 Mayıs kutlamaları başladı. Polis sık sık “Burada size kutlama yaptırmayacağız. Amacınız kutlama yapmaksa size Yenikapı verildi, oraya gidin” şeklinde anons geçerken, alana Çarşı gurubunun girmesinin ardından tazyikli su ve biber gazı ile saldırıya başladı.

Dağılan kitle bir süre sonra, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atarak tekrar biraraya geldi. Toplanan kitle 1977 1 Mayıs’ında şehit düşen işçiler ve diğer tüm devrim şehitleri nezdinde saygı duruşu gerçekleştirdi.

Daha sonra yeniden başlayan polis saldırısı sonucu kitle iki ana gruba bölündü. Bir grup Abbasağa Parkı’ndan Barbaros Bulvarı’na çıkan sokaklarda barikat kurarken, bir diğer kol da Beşiktaş Çarşı içerisinde barikatlar kurarak polis saldırısına karşı direnişe geçti. “Berkin Elvan, 15’inde bir fidan”, “Her yer Taksim, her yer direniş” vb. sloganların atıldığı barikatlarda, Gezi şehitlerinin resimleri taşınırken taş, sapan ve havai fişekler ile direnişi sürdürdüler.

 

CHP, aynı CHP…

Eğitim-İş, SHD, İşçi Meclisi, Çözüm, DAF, EHP, TKP, ÖDP ve Halkevleri’nin de arasında bulunduğu kitle, kurduğu barikatın önüne Gezi İsyanı’nda şehit düşenlerin resimlerini koyarak ve kalkanlar taşıyıp barikatlar kurarak direnişlerini sürdürürken, CHP ise Çarşı girişinde bekleyişini sürdürdü. Çatışmaların devam ettiği sırada, sürekli marş yayınlayarak İlçe binası önünde bekleyen CHP; TOMA’ların yanında oturan polislerin karşısında, çatışmalara dahil olmadan eylem sonuna kadar bekledi.

Abbasağa Parkı’ndan Barbaros Caddesi’ne çıkan sokaklarda barikat kuran TKP, ÖDP ve EHP ise uzun süre direnişi sürdürürken, bir ara polis barikatlarını geri püskürterek Barbaros Bulvarına çıktı. Buradaki çatışmalarda havai fişek, gaz ve taşlarla direniş sürerken, polisin başlattığı yoğun saldırı sonucu kitle yukarıya çekilirken polis darp ederek gözaltılar yaptı.

Bu arada, etrafta bekleyen halk polis saldırısına tepki gösterirken, çevik kuvvet halka da saldırarak gözaltı gerçekleştirmeye çalıştı. Gözaltına alınan bir genç, araca doğru götürülürken, direnen kitlenin müdahalesi ile polisin elinden alındı.

Ayrıca eylemler devam ederken TOMA’dan atılan kimyasallı sudan ve gaz kapsülünden çok sayıda yaralananlar oldu. Yaralılara kitlenin arasında bulunan gönüllü sağlık ekipleri müdahale etti.

 

“Üstümde arama yapma, aradığın her şey beynimde”

Polisin Barbaros Bulvarı’nı boşaltması ve gözaltılar yapmasının ardından ise saatlerce süren çatışmalar ara sokaklara dağılarak devam etti. Etrafta bulunan insanlar ise polisi yuhalayarak ve slogan atarak tepkisini gösterdi. Bu sırada, ara sokaklarda zaman zaman gözaltı yapan polis bir ara yakaladıkları bir genci aya kalkamayacak kadar darp edip sürükleyerek götürürken, TKP ilçe binasını da basarak 23 kişiyi daha gözaltına aldı.

Daha sonra, dağılmayan kitle Çarşı içerisinde buluşarak direnişi sürdürürken, Kitlenin arasından polise “Biber gazı bu defa olmuş aferin”, “Üstümde arama yapma, aradığın her şey beynimde” şeklinde cümlelerle tepki gösterenler de oldu. Sapanlarla ve şişelerle direnen kitle, “Sık bakalım” marşı eşliğinde yaklaşık 1 saat polis saldırısına karşı koyarken, gaz bombalarının yoğun kullanıldığı saldırı sonrası dağıldı.

Sabah erken saatlerde başlayan 1 Mayıs eylemleri, öğleden sonra 15.30 sularında kitlenin geri çekilmesi ile son buldu.

 

[widgetkit id=619]

 

[widgetkit id=620]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu