GüncelManşet

(Foto) “Acımız büyük, öfkemiz sınırsız”

45 kilodan 16 kiloya kadar düşen, tedavisi boyunca halkın üzerine titrediği tüm ülkenin kardeşi haline gelen Berkin Elvan, dün sabah (11 Mart) yıldızlara uğurlandı.

Berkin Elvan’ın ölüm haberinin duyulmasının ardından Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Pertek’te de eylem vardı. Partizan, EMEP, DHF, Halk Cephesi, BDP, HDP’in çağrısıyla biraraya gelen kitle Berkin için yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

Pertek MYO öğrencilerinin YDG‘nin çağrısı ile toplandıkları ve öğrencilerin hazırladıkları; Çocuklar uyurken susulur, Ölürken değil!” pankartı ile katıldığı yürüyüşte; “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin’in katili AKP’nin polisi”, Katil devlet hesap verecek”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Her yer Taksim her yer direniş gibi sloganlar atıldı.

 

Berkin’in ekmekleri ile eylem

AKP’nin seçim bürosu önünden geçerek devam eden yürüyüş, HDP seçim bürosu önünde okunan basın açıklaması ile devam etti. Yapılan basın açıklamasında;

Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırımdan sonra, aylardır yüreklerimizde yaşatmaya çalıştığımız güzel çocuğu da kaybettik. Kendi çocuklarının pisliklerini örtmek için bin dereden su getirip, mahkemeye ifade vermeye bile göndermeyenler, verdikleri emirlerle bizim çocuklarımızı üçer beşer öldürüyorlar. Öfkemiz ‘polise emri ben verdim’ diyenlere… Öfkemiz ‘polisimiz kahramanlık destanı yazdı’ diyenlere…

Berkin Elvan şimdi Gezi direnişinde hayatını kaybeden ağabeyleri Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım’la yan yana bizden zafer bekliyorlar. Zafer onlara sözümüz olsun” denildi.

Açıklamadan sonra Berkin Elvan’ın resimleri ile süsledikleri kaldırıma mumlar yakıldı ve bakkaldan ekmek almak üzere çıkan Berkin’in ekmekleri resimlerinin yanına konuldu.

HDP’ye yapılan saldırıların da kınandığı eylem yapılan beş dakikalık oturma eyleminden sonra sona erdi.

 

(Pertek ÖG)

 

[widgetkit id=531]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu