GüncelManşet

(Foto) Aleviler Ayakta: “Yeter Artık!”

İstanbul: Geçtiğimiz günlerde Soma’da gerçekleşen işçi katliamı ve hemen ardından Okmeydanı’nda iki tane alevi gencin polis kurşunuyla katledilmesinin ardından bugün ülke genelinde Alevi kurumları sokaklara döküldü. İstanbul’da binlerce insanın katıldığı basın açıklaması, adeta miting havasında geçti.

Okmeydanı’ndaki saldırının alevi inanç kurumu olan Cemevi’nde gerçekleşmesine de tepki gösteren Aleviler, Başbakan’ın yasakçı-saldırgan tavırlarını protesto eden dövizler taşıdırlar.

Şişli’de toplanan binlerce insanın Osmanbey Metro’ya doğru yürüyüşe geçmesiyle başlayan eylemde, yol boyunca ajitasyonlar çekilerek Alevilere yönelik saldırılar teşhir edildi. Gezi İsyanı’nda ve sonrasında katledilenlerin isimlerinin yaşıyor sloganlarıyla haykırıldı mitingde çekilen ajitasyonlarda “Yitirdiğimiz tüm canları sahiplenmeye devam edeceğiz. Korkmuyoruz, buradayız. Biz dönmeye değil, ölmeye geldik diyenleri soyundanız” denildi.

Aralarında PSAKD, AKD Şubeleri, SODAP, ESP, DHF ve Yöre Derneklerinin de olduğu onlarca kurumun katışdığı mitingde “Alevi inancı yasaklanamaz”, “Aleviyiz haklıyız kazanacağız”, “Hırsız katil Erdoğan”, “Katil polis hesap verecek”, “Berkin Elvan 15’inde bir fidan”, “Uğur’un katili AKP’nin polisi” vb sloganlar atıldı.

Miting’de basın metnini AKD Genel Başkanı Doğan Demir okudu. Demir; “Adaletsizliğe ve vicdansızlığa yeter artık! Başbakanın toplumu ayrıştıran, Alevilere yönelik hakaret ve şiddet söylemine, yeter artık! Devlet terörüne yeter artık! Gençlerin öldürülmesine yeter artık! İnancımıza ve Cem evlerimize saldırılara yeter artık” diyerek başladığı konuşmasında, Alevilerin bu ülkenin asli unsuru olduğunu ve son bir yılda bıçağın kemiğe dayandığını ifade etti.

Konuşmasında Soma’daki işçi katliamına da değinen Demir, Kadıköy’deki taşeron karşıtı mitingi de selamlayarak yanlarında olduklarını ifade etti. Gezi Şehitlerinin de isimlerinin okunduğu metinde, kitle hep bir ağızdan “Burada!” diye haykırdı.

Okmeydanı’nda gerçekleşen saldırıda katledilen Uğur Kurt ve Ayhan Yıldız’a değinen Doğan “Saldırılar inanç kurumlarımız olan cem evlerimize yöneldi. Yeter Artık!” diyerek tüm halkı devlet terörüne karşı birleşmeye çağırdı.

Devletin asimilasyon saldırılarını ve Aleviler üzerindeki baskıları sebatla sürdürdüğüne ve asimilasyon saldırılarının derinleştiğine değinen Doğan Demir, “Bu katliamların arkasında sistemin ve devletin olduğunu biliyoruz. Katledilen canlarımızın failleri bulunmalı ve yargı önüne çıkartılmalıdır. Cemevlerimize ve canlarımıza yapılan bu saldırıların failleri Aleviler tarafından bilinmektedir” dediği konuşmasını, Başbakan’ın şiddeti körüklediğini belirterek ve gerçekleşen katliamın takipçisi olacaklarını ifade ederek sonlandırdı ve “Bir olalım, iri olalım, diri olalım. Dava insanlık davasıdır” dedi.

Kitlenin dağılmadan önce yeniden Mecidiyeköy meydanı’na yürüdüğü basın açıklamasına Gezi şehitlerinden Berkin Elvan’ın ailesi de katıldı.

[widgetkit id=714]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu