GüncelManşet

(Foto) Almanya’da çatışmalı 1 Mayıs

 

H. Merkezi: Almanya’da 1 Mayıs’ta eylemleri provoke etmek isteyen ırkçılar ve Alman polisi işbirliğine karşı; aralarında ATİK, Yeni Kadın, Yeni Demokratik Gençlik ve Partizan’ın da bulunduğu çok sayıda yerel ve göçmen devrimci, demokratik, ilerici kurumlar Alman sokaklarını direniş mevzilerine çevirdiler.

DUİSBURG

Bu yıl Duisburg kentinin iki farklı noktasında kutlanan 1 Mayıs diğer yıllara nazaran daha farklı geçti. NPD ve Pro Nrw isimli ırkçı partiler, Almanya’nın Berlin, Dortmund, Rocktock ve birçok diğer kentinde 1 Mayıs’ı sabote etmek için bilinçli bir şekilde ırkçı eylemler yaptı. Bu faşistlerin adreslerinde biri de Duisburg oldu.

Sabah saatlerinde Duisburg tren garında bir araya gelen aralarında MLPD, Partizan, ATİK, YDG, Young Struggle gibi birçok kurumun yer aldığı “Duisburg stellt sich quer” eylem birliği bileşenleri daha alana girdikleri andan itibaren polisin provokatif tavırlarıyla karşı karşıya kaldılar.

Yüzlerce anti-faşistin katıldığı eylemde engelleme eylemleri yapılarak Nazilere geçit vermeme kararı alındı. Tren garı kapısı ve içinde engelleme eylemleri girişiminde bulunan anti-faşistlere, polis, biber gazı ve coplarla saldırdı. Gar içinde bulunan polis barikatını aşan Partizanlardan ikisi gözaltına alındı.

Birçok çocuk ve yaşlının da aralarında bulunduğu kitleye biber gazı sıkan polisin agresif tavırları, gözaltına alınanlara yapılan muamelede de kendini gösterdi. Daha sonra garın önünde yine gerginlik yaşandı.

Kitlenin özellikle eylemdeki genç kesimi yine farklı bir noktada blokaj yapmak üzere harekete geçti. Noktaya vardıklarında henüz eyleme bile geçmeden yine polisin agresif tavırları karşısında kalan kitle de polise aynı şekilde karşılık verdi. Bunun üzerine geri çekilen polis hırsını alamayarak üç eylemciyi daha gözaltına aldı.

Aksam saatlerinde Pro Nrw isimli ırkçı parti yine Duisburg’un merkezi bir noktasında bir eylem gerçekleştirdi. Eylem gözaltı olmadan sona erdi.

HAMBURG

Hamburg’ta öğlen saat 11.00 ‘da  DGB(Almanya Sendiları Birliği ) öncülüğünde 1 Mayıs yürüyüşüne ATİK, YDG, Yeni Kadın ve Partizan’ın yanı sıra bir çok göçmen kurum da katıldı.Düzenlenen yürüyüşe ATİK ve Partizan kitlesel şekilde katılım sağladı.Yürüyüş boyunca internasyonel blog ta sloganlar eşliğinde coşkulu bir şekilde kutlandı.Sık sık Türkiye’deki 1 Mayıs ‘ta yaşanan işçi ve emekçilere ,demokrat ve devrimcilere yönelik saldırılara karşı dayanışma sloganları atıldı.Kitlemizin attığı sloganlar “1 Mayıs Kızıldır Kızıl Kalacak”,”Her yer Taksim, her yer direniş”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” ve çeşitli Almanca sloganlar atarak yüründü.Yürüyüşün sonunda DGB binasında konuşma yapması beklenen Hamburg Eyalet BaşkanıOlaf Scholz, DGB Binasının Lampedusa mültecileri ve genel mülteciler politikalarına karşı işgal edilmesi üzerine konuşmasını yapamadı ve alandan uzaklaşmak zorunda kaldı.

Alternatif 1 Mayıs (Devrimci 1 Mayıs ) olarak da bilinen yürüyüş Hamburg’ta akşam saat 18.00’da başladı.Hamburg’ta çeşitli sol ve demokrat ,devrimci kurumun  katılıp desteklediği yürüyüş polisin provokatif saldırılarına sahne oldu.Bu yürüyüşe de Partizan ‘dan kitlesel  bir katılım oldu.Feldstrasse diye bilinen yerden başlayan yürüyüşe polisin uydurma veya basit sebeplerle sık sık durdurmasına karşın kitle direnerek yürüdü.Bu yürüyüşte de Partizanlar “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”,” Yaşasın Partimiz TKP M/L Halk Ordusu Tikko ve TMLGB”, “Her yer Taksim, her yer direniş“ gibi sloganlar atarak ön safta polise karşı direndi.Bir sağlık görevlisi ve 50’ den fazla kişi yaralanırken 15 kişi de göz altına alındı.Yürüyüş polisin sık sık provokatif saldırılarına karşın akşam saatlerine kadar direnerek yüründü. (Partizan okuru)

MANNHEİM

Mannheim şehrinde kötü hava koşularına rağmen kitlesel ve coşkulu bir 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleşti. Saat 09.00’ da DGB Sendika binası önünde toplanan kitle 10.00’ da yürüyüşe geçti.
Partizan, ATİF, YDG ve Yeni Kadın faaliyetçileri Mannheim’ da ilk kez Alman ve göçmen kurumlarla ortak bir 1 Mayıs hazırlığına girdi. Anti-Kapitalist Block adı altında Rebell, Rote Aktion, Bündniss für Asylrecht, Partizan, ATİF, YDG ve Yeni Kadın “Sınıf mücadelesini örgütlüyelim” şiarıyla yürüyüşe katıldı.
Yürüyüş güzergahında TKP/ML Sempatizanları tarafından yapılan yazılamalar ve asılı olan Almanca yazılı ” Bütün dünyanın Proleterleri birleşin” TKP/ML pankartı, 1 Mayıs’a ayrı bir renk kattı. Yürüyüşten sonra ATİF‘e bağlı olan İntegrationsverein lokaline gidilip sohbet edildi.

Hamburg’tan 1 Mayıs görüntüleri

[widgetkit id=630]

Mainheim’den 1 Mayıs görüntüleri

[widgetkit id=629]

Duisburg’tan 1 Mayıs görüntüleri

[widgetkit id=628]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu