GüncelManşet

(Foto-Video) Amed, Antakya ve Bursa’da Kaypakkaya anıldı

 

H. Merkezi: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler, çeşitli bölgelerde yapılan açıklama, yürüyüş ve forumlarla anıldı. Anmalara Soma katliamına yönelik öfke, damga vururken, Ermeni komünist Armenak Bakır da unutulmayanlar arasındaydı.

 

AMED

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 41. yılı olması vesilesiyle Partizan, ESP ve DHF ortak anma gerçekleştirdi. Sanat Sokağı’nın sonunda toplanan kitle, Ofis AZC Plaza önüne kadar yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında kitle sıklıkla “Roboski’den Soma’ya hesap sormaya”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “İş kazası değil, iş cinayeti” sloganlarını attı.

Plaza önüne gelen kitle burada polis barikatıyla karşılaştı.

Devrim ve Soma’da katledilen işçiler için yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Yapılan açıklamada, “TC tarihinin her karesinde halka yönelik katliamı, işçi ve emekçilere dayatılan sömürüyü, kadınlara ve LGBTİ’lere yönelik baskıcı politikalarına karşı hesap soracağız” denildi.

 

“Armenak yoldaşı, bir meşale olarak anmaya devam edeceğiz”

“Onu anmanın savaşmak, onu anlamanın halkını sevmek, “ser verip sır vermeme” geleneğini yaşatmak, ileriye taşımak olduğunun bilinciyle komünist önder Kaypakkaya yoldaşı anıyoruz” denilen açıklama “İbrahim yoldaşın hesabını sorarken katledilen Armenak Bakır yoldaşı da mücadelemizin bir meşalesi olarak anmaya devam edeceğiz” sözleriyle sürdürüldü.

Açıklamada “Özgür yaşamın insancıları olan Dörtleri ve Kürt halkının verdiği özgürlük ve eşitlik mücadelesinin simgelerinden biri olan Haki Karer’i de anıyoruz” sözlerine yer verilirken, anmada Kaypakkaya, Dörtler, Haki Karer ve Hasan Ocak’ın resimleri de taşındı.

 

ANTAKYA

Armutlu’da Partizan’ın çağırıcısı olduğu eyleme ESP, Kaldıraç, TÖP, SDP katılarak destek verdi. Dün (18 Mayıs) saat 17.00 itibariyle Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan kitle “İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Ölümsüzdür, Reyhanlı, Roboski, Soma, Gezi Şehitleri… Katil Devlet Hesap Verecek” pankartının arkasında yürüyüşe geçti.

Daha yürüyüş yeni başlamıştı ki, polis, “Yürüyüş yapamazsınız” diye kitlenin önüne geçti, kitle ise “Polis defol, bu sokaklar bizim” sloganlarıyla yürüyüşü sürdürdü. Geri çekilen polis kameralarıyla sürekli görüntü aldı.

Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Mehmet İstif ölümsüzdür”, “Haki Karer ölümsüzdür”, “Dörtler yaşıyor, kavga sürüyor” sloganlarıyla yürüyen kitle, Mahir Çayan Parkı’nda devrim şehitleri ve madenciler için saygı duruşunda bulunduktan sonra açıklama yaptı.

Kitle içerisinden “Ölüm canlanan yaşamdır Kaypakkayalarda” şiirini okumasıyla devam eden etkinlik “Bıçak kemikte” şiirinin okunmasıyla devam etti. Yapılan müzik dinletisinin ardından çekilen halaylarla anma sonlandırıldı.

 

BURSA

Yapılan anma eylemine Partizan, DHF, BDSP ve HDK bileşenlerinden ESP, SYKP, SDP, SODAP örgütleyici olarak katılırken BATİS, Yurtsever Devrimci Gençlik, Dev-Lis de destek verdi. 

18 Mayıs günü saat 18.00’de Setbaşı’nda toplanan kitle “Bu çelik aldığı suyu unutmayacak! İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” pankartı açarak, yol tek yönlü kapattı ve Orhangazi Parkı’na slogan ve alkışlarla yürüdü.

Yürüyüş boyunca sık sık “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “İbo, Mahir, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz”, “Katil devlet hesap verecek”, “Soma’nın katili devlet hesap verecek”, “Mayıs şehitleri ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Alanda İbrahim Kaypakkaya şahsında Mayıs şehitleri ve Soma’da katledilen işçiler için saygı duruşu yapıldı. Ardından kurumlar adına basın açıklaması okundu.

Açıklamada “Dünden bugüne TC tarihinin her karesinde halka yönelik katliamı, işçi ve emekçilere dayatılan sömürü zulüm, Kürt ulusu başta olmak üzere ülkemizdeki tüm ulus ve azınlıklara dayatılan imha, inkâr, asimilasyonu; kadın, gençlik ve LGBTİ’lere yönelik yok sayan baskıcı politikayı görmek ve deneyimlemek mümkün” denildi.

Kaypakkaya’yı anmanın önemine değinilen açıklamada “Onu anmanın savaşmak, onu anlamanın halkını sevmek, ‘ser verip sır vermeme’ geleneğini yaşatmak, onu yaşatmanın düşüncelerini yaşatmak, ileriye taşımak olduğunun bilinciyle Kaypakkaya yoldaşı anıyoruz” denildi.

Devamla, Armenak Bakır (Orhan Bakır) yoldaşı, Haki Karer’i, Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık’ı (Dörtleri) Kürt halkının mücadeleci ruhu ile anarken; Mayıs şehitleri Sinan, Alparslan, Kadir de unutulmadı.

Son olarak; “Burada haykırıyoruz, İbrahim Kaypakkaya şahsında tüm devrimci, komünist önderlerin ve mayıs şehitlerinin mücadele ruhunun mücadelemize ışık tutacağına, mücadelelerini mücadelemizde yaşatacağımıza söz veriyoruz” denilerek eylem sona erdirildi.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=Nl7ryhe8vDs{/youtube}

 

[widgetkit id=691]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu