GüncelManşet

(Foto) Amed, Mersin ve Erzingan’da Newroz coşkusu

H. Merkezi: Direniş, isyan ve serhildan günü Newroz’un ilk ateşleri Kürt illerinde ve birçok yerde yakılmaya başlandı. Amed’in ilçeleri, Mersin ve Erzingan’da halk Newroz ateşlerini yaktı.

 

Amed-Dicle

Dün (19 Mart) sabahın erken saatlerinde kitlenin  Han Meydanı’na gelmesiyle Mewroz kutlaması gerçekleştirildi. BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan , Dicle Belediyesi Eş Başkan Adayları Vecriye Arıkan ve Samet Bilgin‘nin de aralarında bulunduğu binlerce kişi Newroz’a katıldı.

Açıklama yapan Nursel Aydoğan: “Newroz Kürt halkı için yeniden doğuş diriliş ve özgürlüktür. 1992’de Cizre’de on binler Newroz’u kutlarken, derin devlet güçleri kutlamaya müdahale etmesi sonucu yüzlerce yurttaş yaşamını yitirdi. Bizler o günleri unutmadık. Oradaki kitleye müdahale ederek Kürt halkının Newroz kutlamasını engelleme düşüncesindeydiler. Ama Kürt halkı 1992’den bu yana bütün alanlarda Newroz’u kutlamıştır” dedi.

“AKP hükümeti 11 yıl boyunca iktidarda PKK’yi tasfiye etmeye kalkışmıştı. Ama özgürlük hareketi onurlu mücadelesiyle bunları boşa çıkarmıştır. AKP hükümeti iktidarı geldiği dönem ‘Kürt sorununu ben çözeceğim’ diye belirtimişti. Fakat bu gerçekleştirilmedi. AKP de eski partiler gibi bir sistem partisidir. Kürt halkı yıllardır asimilasyona karşı mücadele etmiştir. Kürt sorununu çözen Kürt halkının mücadelesidir” diyen Aydoğan,  herkesi 21 Mart Newroz’una çağırdı.

Newroz ateşinin yanmasıyla ve ateşin etrafında halayların çekilmesiyle sona erdi.

 

Amed-Bağlar

Bağcılar Mahallesi’nde binlerce kişinin katılmasıyla Newroz kutlaması gerçekleşti. Newroz’a BDP Amed İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Bağlar Belediye Eş Başkan adayları Birsen Kaya Akat ile Eşref Güler de katılım sağladı.

Açıklama yapan Zübeyde Zümrüt: “Newroz’un anlamı Kürt halkı için ağırdır. Diyarbakır’lılar olarak şunu çok açık görüyoruz, Diyarbakır’da newroz her geçen yıl öncekine nispeten daha büyük katılımlarla gerçekleşiyor. Bu, Newroz’un her zaman tarihi rolünü oynayacağının anlamına geliyor” diye konuştu.

Diyarbakır’ın bu seneki Newroz’da tarihe yeni bir sayfa açacaklarını ifade ederek, “Biz bu yılki Newroz’u Önderliğimize armağan ediyoruz. Bu yılın Newroz’u Kürt Halk Önderi’ni özgürleştirebilmelidir. Herkes bu yıl Newroz’a birde bu gözle bakmalıdır” diyen Zümrüt’ün konuşmasının ardından yanan Newroz ateşi halaylarla son buldu.

 

Amed-Dicle Üniversitesi

Bugün (20 Mart) Dicle Üniversitesi öğrencileri  Newroz’u selamlayarak bir kutlama gerçekleştirdi. Etkinliğe YDK ve YDG de katıldı. Almanya’dan gelen gençler ve bütün fakültedeki öğrencilerin birleşmesiyle basketbol sahasına gerçekleşen yürüyüşte yoğun polis önlemleri dikkat çekti. Polisle öğrenciler arasında geçen konuşmada polis “Burası sizin babanızın çiftliği değil” demesi üzerine öğrenciler “Üniversiteler öğrencilerindir” dedi. 

Sık sık “Şehid namirin”, “Newroz piroz be”, “Katil polis üniversiteden defol”, “Dicle goristan ji bo faşistansloganları atıldı.

Basketbol sahasına varıldığında BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt bir konuşma yaptı. Konuşmasında “ Bu yıl gerçekleşecek olan Newroz,  diğer yıllardan daha kitlesel ve daha coşkulu olacak.  2013 yılında gerçekleşen Newroz  için tarihi bir Newroz demiştik ve Kürt Halk Önderi  Sayın Abdullah Öcalan’ın bir mesajı vardı. AKP hükümeti, Kürt halkının direnişi karşısında mağlup olarak sayın Öcalan ile görüşmeler gerçekleştirdi  fakat  gençleri ve çocukları katletmeye devam etti.  2014 yılı Newrozu Kürt Halk Önderinin özgürleşmesi  içindir ve hep birlikte bu alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Newroz’a çağrı yapılan etkinlikte  Newroz ateşi yakıldı ve halaylar çekilerek etkinlik sonlandırıldı.

 

Mersin

Mersin Üniversitesi DEM-YÖM ve devrimci, demokrat yüzlerce öğrencinin katılımıyla 19 Mart günü Newroz ateşi yakıldı. Fen-Edebiyat Fakültesi önünden başlayan yürüyüş Rektörlüğün önündeki Cumhuriyet alanında son buldu.

Yürüyüş sırasında sık sık “Be ziman jiyan na be”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Cumhuriyet alanında toplanan kitleye hitaben önce BDP Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sibel Yiğittekin bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, “Biz sokaklardayız, meydanlardayız, kampüslerdeyiz. Lanet olsun egemen sisteme. Lanet olsun iktidara. Yaşasın halkların kardeşliği. Yaşasın Kürt mücadelesinin özgürlüğü” diyen Yiğittekin’in ardından söz alan BDP Parti Meclis Üyesi İnan Kızılkaya ise; “Boby Sands nasıl göğüs kafesini İrlanda sokaklarında ateşe ve mücadeleye verdiyse, 1982 yılında Diyarbakır zindanlarında yaşamını feda eden çağdaş Kawa Mazlum Doğan’ın göğüs kafesi de Türkiye sokaklarını ateşe verecektir” diyerek Newroz ateşini selamladı.

Eylem esnasında bir yandan da açılan stantta siyasi tutsaklara özgürlük kampanyası için imzalar toplandı. Yakılan Newroz ateşinin etrafında toplanan öğrenciler önce gelenekselleştiği gibi ateşin üstünden atladı. Ardından ateşin etrafında saatlerce halay çeken öğrenciler kimi zaman da türkülerini kendileri söyleyip Newroz coşkusunu devam ettirdiler.

 

Erzingan

19 Mart günü Erzingan’da BDP’nin “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan” şiarıyla gerçekleştirdiği Newroz etkinliği coşkulu bir şekilde kutlandı. Yüzlerce kişinin katıldığı Newroz etkinliği konuşmaların yapılıp, Newroz ateşinin HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel’in yakılmasıyla, halaya duranların coşkulu sloganları ile son buldu.

 “Newroz’un Dicle’de direniş, Munzurlarda isyan ve dağ başlarında umut olmanın adı” olduğu Erzingan Newroz’una Partizan da katıldı. Partizan okurlarının Newroz bildirisi dağıttığı Newroz alanına “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Kürdistan faşizme, mezar olacak”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganları ile alana giren Partizanlar alkışlarla, zılgıtlarla karşılandı.

Alana giren Partizanlar “Demokratik Halk Devrimi Perspektifi” ile aldığı yerel seçimlerdeki tavrını açıklayan bildirileri dağıttı. Seçimlerde HDP ve BDP’nin desteklenmesinin Kürt halkının ulusal, demokratik taleplerinde kazanımlar sağlamak ve daha ileri mevzilere ulaşmak ve mücadeleyi yükseltmek üzerinden yapılan açıklamalar olumlu karşılandı.

 

[widgetkit id=565]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu