GüncelManşet

(Foto) Amed ve Antakya’da 1 Mayıs

H. Merkezi: 1 Mayıs, ülkenin dört bir yanında kutlandı. Bu illerden Amed ve Antakya’daki 1 Mayıs miting ve eylemleri sizlerle paylaşıyoruz:

 

AMED

Geçen yıllarda İstasyon Meydanı’nda kutlanan 1 Mayıs alanının bu yıl AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’e verilmesi nedeniyle emekçiler ve devrimci örgütler 1 Mayıs’ı Dağkapı Meydanı’nda kutladı.

Sabah saatlerinden itibaren kurumlar faklı alanlarda toplanarak bir araya gelip 1 Mayıs’ın kutlanacağı alana doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında kitle sıklıkla “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Amed isyandır, Rojava’ya selamdır”, “Biji Yek Gulan”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Rojava halkı yalnız değildir”, “Tırşikci sendika istemiyoruz”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları attı.

Yürüyüşe Eğitim-Sen, KESK, TMMOB, Partizan, YDK, ESP, YDG, Keskesor LGBTİ Oluşumu EMEP, SES ve BES de katıldı. Sendika ve kurumlar dışında 13 günün süren DEDAŞ direnişinden sonra işten atılan DEDAŞ işçileri de destek verdi.

 

“Yasaklara rağmen Newroz ve 1 Mayıslar kutlanmaya devam etti”

Dağkapı alanında 1 Mayıs marşı ve İsyan Ateşi şarkıları eşliğinde kitle alana girdi. 1 Mayıs Tertip Komitesi Sözcü Uğur Yaman’ın yaptığı açıklamada “Bugün işçilerin birlik ve beraberlik günüdür. Amed’de Newroz ruhu ile toplanan emekçileri saygı ile selamlıyorum. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren tüm emekçileri saygı ile anıyoruz. Yıllarca 1 Mayıs ve Newrozları alanlarda kutlamamızı yasakladılar ve bunu hiçbir zaman başaramadılar. Ne kadar yasaklamaya çalışsalar da emekçiler her zaman Newroz ve 1 Mayısları kutlamaya devam etti” diyerek Taksim’de çatışan emekçilere selam gönderdi.

Yaman’dan sonra açıklama yapan TES-İŞ Şube Başkanı Ali Öncü ise “1 Mayıs işçilerin iktidarlara karşı vermiş olduğu bir savaş günüdür. Kürdistan halkı olarak Rojava’daki devrimi selamlıyoruz. Herkes çok iyi bilsin ki bugünkü statüsüzlüğü kabul etmeyecek. Bunun için biz bu kutsal günde işçi ve emekçi kardeşlerimizin gününü kutluyoruz” dedi.

 

“Emek mücadelesi, direnme mücadelesidir”

Miting alanında Özgür Gelecek gazetesine 1 Mayıs’ı değerlendiren BDP Bulanık Eşbaşkan Belediye Başkanı Rahmi ÇelikEmekten barıştan yana olan herkesin günün kutluyorum. Biz BDP olarak emek mücadelesi direnme mücadelesidir, emekçinin yanında yer almaktır diyoruz, bütün emekçilerin emekçiler gününü kutluyoruz. Emek hırsızlarını, emeğe saygı göstermeyenleri kınıyoruz. Emekçinin yanındayız” dedi

Partizan flamalarını görerek yanımıza gelen Burhan Marangoz isimli bir kişi, İbrahim yoldaşla ilgili anılarını paylaşarak Kaypakkaya’nın önemini vurguladı. 1 Mayıs’ı kutlamanın onur olduğunu söyleyerek devrim uğruna yaptıklarını ve hala yapmaya hazır olduğunu vurgulayarak “sonuna kadar direneceğim” dedi.

Açıklamalardan sonra PPK lideri Abdullah Öcalan’ın 1 Mayıs’a ilişkin mesajı okudu. Okunan mesajda tarihin hiçbir döneminde duyulmadığı kadar sosyalizme ihtiyaç olduğu vurgulandı. Okunan mesajdan sonra yerel sanatçıların sahneye çıkmasıyla birlik ve mücadele günün halaylar ve zılgıtlarla kutlanmaya devam etti.

 

ANTAKYA

Antakya’da her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs proletaryanın dayanışma ve mücadele günü coşkuyla kutlandı. Taksim’deki direnişin sıkça selamlandığı miting binlerce emekçinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Miting emekçilerin saat 14. 00’te Doğuş Okulları önünde toplanmasıyla başladı. Mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile Halkevleri, Kaldıraç, TÖP-G, Alınteri, Mücadele Birliği, PDD, Direnen Suriye Platformu, HDP/HDK ve direnişteki TEDAŞ işçileri katıldı. Mitingde biz de Partizan ve YDG okurları olarak HDK bileşenleri arasında oluşturduğumuz kortejle yerimizi aldık.

Yaklaşık 80 kişinin katılımıyla oluşturduğumuz kortej ile Doğuş Okulları önünden miting alanı olan Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtik. Yürüyüş sırasında sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Suriye halkları yalnız değildir”, “Faşizme isyan halka önder Partizan”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak” vb. sloganları attık.

Arama kabinlerinden geçtiği esnada polis Partizan imzalı pankartımıza el koymaya çalışınca polise müdahale ettik. Arbede esnasında polis Partizan ve YDG okurlarını gözaltına almaya çalışınca arbede büyüdü. Daha sonra diğer devrimci, demokratik kurumların desteğiyle polisten pankartımızı altıktan sonra arbede sona erdi.

Miting akşam saatlerine kadar sürdü. Tertip Komitesi adına DİSK’ten Yusuf Berkyürek bir konuşma yaptı. Daha sonra Gezi şehitlerinin aileleri konuştu ve miting Grup Nisan Güneşi’nin konserinin ardından son buldu.

 

[widgetkit id=614]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu