GüncelManşet

(Foto) Antakya’da liseliler sınava karşı isyanda

Antakya: Dün (22 Mart) Antakya’da liseliler bugün (23 Mart) yapılacak YGS’yi protesto etmek için eylemdeydi. LÖB, Liseli YDG, Diren Lise, Dev-Lis Koordinasyonlarının örgütlediği eylem liselilerin Armutlu Mahallesi’nde Ahmet Atakan Sokağı’nda toplanmasıyla başladı.

Buradan “Kahrolsun Bağzı Sınavlar” pankartıyla Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yüründü. Daha sonra kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı kitle adına Halil Yakut okudu.

 

“İsyandayız”

Yakut açıklamaya “İsyandayız. Bize dayatılan ezberci, tek tipçi eğitim sistemine isyandayız. Gençleri kobay haline getiren, yarış atı gibi yarıştıran, bencilleştiren, bilgiyi ve yeteneği kötürümleştiren sınav sistemine isyandayız” diyerek başladı.

Daha sonra Yakut “Berkin Elvan’ı, esmer yürekli umudun çocuğunu kaybettik. Liseliler olarak yüreğimizi Berkin Elvan’da, umudumuzda, isyanımızda buluşturduk. Bu isyanımızı büyüterek geliyoruz” diyerek Berkin’i unutmayacaklarını belirtti. Açıklama “Evet gençlikten korkun. Gençlik umudu, isyanı kendisine kılavuz etmiştir. Çürümüş eğitim sisteminizi başınıza yıkacağız” şeklinde son buldu.

Liseliler Tayip Erdoğan’ın Antakya’ya gelmesini de “Katil Tayyip Antakya’dan defol” sloganlarıyla protesto etti. Liseliler sınava tepki olarak getirdikleri optikleri yaktıktan sonra eylemi sonlandırdı.

 

[widgetkit id=572]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu