GüncelManşet

(Foto) Avrupa’da Berkin için eylemler

H. Merkezi: Berkin’i 11 Mart’ta yitirmemizin ardından ülkenin dört bir yanında milyonlarca insan sokağa dökülürken; Avrupa’nın birçok kentinde de özellikle Türkiye ve T. Kürdistanlı göçmen örgütlenmelerinin çağrısıyla yüz binler Berkin’i andı ve anmaya devam ediyor.

 

Hamburg

Hamburg YDG, Hamburg Kültür ve Dayanışma Derneği’nde sinevizyon, müzik, şiir ve konuşmalardan olaşan bir programla Berkin Elvan’ı andı. Saygı duruşuyla başlayan program, Berkin’in, Gezi Şehitleri ve olaylarının görüntülerinin yer aldığı bir dia gösterimi ile devam etti.

Grup Cemre, Berkin için yapılan parçaları seslendirdi. Ali ve arkadaşı da sahne alarak türküleriyle katkıda bulundu. YDG adına sürece yönelik bir konuşma yapıldı. YDG’li gençler de program boyunca şiirler okuyarak programa renk kattılar. Hamburg Derneği adına da bir konuşmak yapılarak gezi şehitleri anıldı.

 

Londra

Yeni Demokratik Gençlik ve Demokratik Güç Birliği Platformu’nun çağrısıyla yaklaşık 1500 kişilik kitle Londra’nın merkezinde bulunan Trafalgar Meydanında toplanarak protesto eylemi yaptı.Gezi direnişinde şehit düşenler şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşunun ardından İngilizce pankart, bildiri ve sloganlarla protesto eylemi düzenlendi.

Alanda bulunun kitle sık sık “Berkinin katili faşist Türk Devleti”, “Faşistler halka hesap verecek” ve “Hepimiz Berkin’iz öldürmekle bitmeyiz” sloganlarını haykırdı.Eylemde Yeni Demokratik Gençlik imzalı “Berkin Elvan kavgamızda yaşayacak” yazılı pankart ve dövizler taşındı.

Yaklaşık 3 saat eylem yapan kitle daha sonra Başbakanlık önüne yürüyüşe geçti. Yolu trafiğe kapatan kitle başbakanlık önünde yapılan saygı duruşu ile eylemi sonlandırdı.

 

Zürih

İTİF, İDHF, İGİF, İABF, FEKAR, HALK CEPHESİ, İAB Gençler Birliği ve YDG‘den oluşan Berkin Elvan Platformu‘nun çağrısıyla binlerce insanın katıldığı meşaleli yürüyüş canlı ve coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

12 Mart Çarşamba akşamı Rathaus’dan TC Konsolosluğu önüne kadar yürüyen kitle en önde Berkin Elvan’ın fotoğrafının olduğu pankartı taşırken, “Berkin Elvan Ölümsüzdür!”, “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza!” sloganlarını gür ve canlı atılarak Konsolosluk önüne yürüdü. Berkin’in fotoğraflarını taşıyan çocuklar tarafından konsolosluk önüne ekmek bırakılarak, mumlar yakıldı.

Platform adına, Almanca ve Türkçe açıklamalar yapıldı. Yürüyüş boyunca platform tarafından çıkarılan  Almanca bildiriler yoğun bir şekilde dağıtıldı. Yürüyüşe ayrıca, Partizan, SYKP ve ÖDP de destek veren kurumlar arasındaydı.

 

Bern

Bern’de İTİF, İDHF ve İGİF’in çağrısıyla TC Bern Konsolusluk önüne yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe Partizan da destek verdi. Coşkulu gecen yürüyüşte kitle sık sık “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Berkin Elvan Ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”  sloganlarını attı. Polisin yoğun önlem aldığı eylemde, Konsolosluk önüne siyah çelenk bırakıldı. Platform adına Almanca ve Türkçe açıklamalar yapıldıktan sonra eylem bitirildi.

 

Basel

* 12 Mart’ta İGİF ve İTİF’in çağrısı ve birçok kurumunun katılımıyla desteklediği, Basel’de Berkin Elvan için bir anma töreni düzenledi. Berkin ve 12 Mart Gazi direnişinde şehit düşenler şahsında tüm demokrasi şehitleri için saygı duruşuyla başlanıldı eyleme. BEKSAM, SKB, İTİF ve Yeni Kadın imzalı dövizlerin yanı sıra, ekmek ve güllerle bezenmiş Berkin resimleri etrafında yakılan mumlarla katillere olan öfke haykırıldı.

* 13 Mart günü ise İTİF, YDG, YENİ KADIN, İDHF, BEKSAM, BİR-KAR, SYKP, Halk Cephesi ve Alevi derneklerinin çağrısıyla önce miting daha sonra yürüyüş gerçekleştirildi. Etkinliğe Partizan’ın da içinde olduğu devrimci örgütler de katılım sağladı. Eylem, Elvan şahsında tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Miting alanında Berkin Elvan’ın fotoğraflarının önüne ekmek ve çiçekler konuldu, mumlarla adı yazıldı. Kitle sık sık “Berkin Elvan Ölümsüzdür”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla haykırdı. Eyleme katılan kitlenin yürüyüş yapma isteği üzerine miting saatinin bitimine yakın “izinsiz” yürüyüşe geçildi.

Polis tüm dağılma uyarısına rağmen kitlenin kararlılığı karşısında izin vermek zorunda kaldı. Mitinge katılan kitlenin önemli bir bölümü, yürüyüş kortejine katılmasıyla coşkulu ve kararlı sloganlar eşliğinde belirlenen bitiş noktasına kadar gelindi. Ayrıca etkinlikte ATİK bildirisinin yanı sıra İTİF’in Almanca bildirisi de yoğun bir şekilde dağıtımı sağlanıldı.

 

Mullhouse

Faşist devletin katlettiği Berkin Elvan için Fransa’nın Mulhouse şehrinde bir eylem gerçekleştirildi. YDG’lilerin inisiyatif alarak tüm kurumlarla görüşmeleri neticesinde kitle, Mulhouse’un işlek yerlerinden Portes Jeune önünde bir araya geldi.

ATİK, YDG, Yeni Kadın ve Partizan kitlesinin Fransızca olarak “Berkin Elvan’ın Katili Faşist Türk Devleti Hesap Verecek!” pankartı açtığı eylemde, sık sık “Berkin Elvan Ölümsüzdür!”, “15’inde Bir Fidan, Berkin Elvan!”, “Taksim’de Düşene, Dövüşene Bin Selam!”, “Hepimiz Berkin’iz, Öldürmekle Bitmeyiz!” gibi sloganlar atıldı. Yine YDG’liler, Fransızca olarak yayınladığı “Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz!” dövizlerini taşıdılar.

İzinsiz ve korsan bir şekilde gerçekleştirilen eyleme Alevi Kültür Merkezi, ADHK, HDP Mulhouse Dayanışması, Mezopotamya Kültür Merkezi, Aveg-Kon ve DİDF katıldı.

 

Nantes

ATİK, Partizan, Alevi Kültür Merkezi ve Cumartesi Anneleri Nantes Kolektifi’nin örgütlediği eylem Royal Meydanı’nda başladı. Eylem, Berkin Elvan şahsında tüm devrim şehitleri için gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. Sık sık “Berkin Elvan Ölümsüzdür!”, “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!” gibi sloganlarının atıldığı eylemde, kurumların sunduğu mesajlar okundu.

Partizan adına okunan mesaj “Uğur Kaymazlar, Ceylan Önkollar gibi Berkin Elvan’ın da faşist TC devletinin öldürdüğü ne ilk ne de son çocuk olduğu” vurgulanarak başlanan bildiride 16 Mart Beyazıt, Halepçe; 12-15 Mart Gazi-1 Mayıs Mahallesi gibi Mart ayı katliamları ve Roboski’de katledilen 22 çocuğa değinildi. Partizan bildirisi faşizme karşı mücadele çağrısıyla sonlandırıldı.

 

Villingen–Schwenningen

Schwenningen’de 15 Mart Cumartesi günü örgütlenen mitingde Berkin Elvan anıldı. Miting; Schwenningen Alevi Derneği ve ATİK’in de içinde olduğu ilerici, demokrat güçler tarafından örgütlendi.

Berkin Elvan ve Gezi şehitleri özgülünde tüm özgürlük şehitleri anısına saygı duruşu ile başlayan mitingde, ortak pankart, kurulan çadırdaki bilgilendirme standı, hazırlanan dövizler, panolar kısacası görsel her şey Berkin’i ve Gezi İsyanı’nı anlatıyordu. Devrimci örgütlerden MLPD ve Schwenningen-Villingen Faşizm Karşıtı Platformu’nun da katıldığı mitingde, yapılan konuşmalarda TC devleti ve AKP hükümeti teşhir edildi.

Yeni Kadın ve YDG’nin bildirilerinin de okunduğu etkinlikte; “Berkin Elvan Ölümsüzdür”, “Berkin Elvan 15’inde Bir Fidan”, “Bedel Ödedik, Bedel Ödeteceğiz!”, “Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam!” vb. sloganlar coşkulu bir şekilde atıldı. Faşizme karşı omuz omuza dayanışmanın ve mücadelenin büyütülmesi çağrılarının yapıldığı eylem bu çağrılarla sona erdi.

 

Wuppertal

13 Mart günü Almanya’nın birçok kentinde olduğu gibi Wuppertal kentinde de Berkin Elvan için bir eylem gerçekleşti. Eylemde yoğunlukla Alevi örgütlerinin yanı sıra Partizan gibi devrimci örgütlerde yer aldı. Ayrıca ATİK, YDG, SKM gibi kitle örgütleri de eylemde yerlerini aldılar. Wuppertal’ın şehir merkezinde başlayan yürüyüşe, binlerce duyarlı insan katılım sağladı. Daha çok genç kitlenin katılım sağladığı eylemde, yapılan saygı duruşunun ardından Wuppertal ve çevresinden gelen birçok Alevi örgütü konuşma yaptı. Konuşmalarda “Yıllardır ezilen biz Aleviler olarak ne Berkin’i ne Ali İsmail’i ne de Ethem’i unutmayacağız ve sahiplenmeye devam edeceğiz” denidli.

Eylemde özellikle öne çıkan kortejlerden biri de Partizan kortejiydi. Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 41. yılında yapılacak olan anmanın Wuppertal kentinde olacak olması da bunun nedenlerinden biriydi. Tanıtım amaçlı dağıtılan bildirilerin kitle tarafından ilgi çekici olduğu ve bunun üzerine özellikle genç kitlelerin Partizan kortejine katılması da gözden kaçmayan bir ayrıntıydı.

Yürüyüş boyunca “Şehîd Namirin”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hoch die Internationale Solidarität”, “Widerstand hat einen Namen; Berkin Elvan” gibi birçok slogan atıldı. Yürüyüşün sonunda yapılan konuşmalarda Partizan adına yapılan konuşmada Berkinin katili Patron Ağa devletidir! Biz Partizanlar olarak faşist devletten hesap soracağız!” denildi.

 

[widgetkit id=558]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu