GüncelManşet

(Foto) Avrupa’da politik tutsaklarla dayanışma eylemleri

H. Merkezi: 18 Mart Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde eylemler düzenlendi ve düzenlenmeye devam ediliyor. ATİK’in etkin olarak katıldığı eylemlerden bazılarını yayınlıyoruz:

 

BASEL

18 Mart Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü vesilesiyle hasta tutsaklar için İsviçre Basel Claraplatz’da F Tipi oturma eylemi gerçekleştirildi. ATİK-Upotudak, AÖTDK, ADHK ve Siyaset Gazetesi-İsviçre’nin organize ettiği etkinliğe Bir-Kar da destek verdi.  

Etkinlik, hapishanelerde yaşamını yitiren devrimci tutsaklar şahsında tüm devrim ve komünizm şehitleri için saygı duruşuyla başladı. Ardından kurumlar adına ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “dünya genelinde hapishanelerde devrimci tutsakların savunma, görüş, haberleşme vb. haklarının gasp edildiği; en temel insani taleplerin bile karşılanmayarak birer işkence aracına dönüştürüldüğü” belirtildi.

Türkiye hapishanelerinde 202’si ağır olmak üzere 620 hasta tutsağın bulunduğu; “cezaevinde kalamaz” raporlarına rağmen tutsakların serbest bırakılmadığı; bir tutsağın serbest bırakılması için ayrıca polisten ‘zararsızdır’ raporunun alınması gerektiği ifade edildi. Başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm devrimci tutsakların özgürlüğü için mücadele etmenin önemi bir kez daha vurgulandı.

Etkinlikte “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur”, “Zindanlar Boşalsın Tutsaklara Özgürlük” vb. sloganlar atıldı. Tüm Politik Tutsaklara ve Savaş Esirlerine Özgürlük Kampanyası çerçevesinde hazırlanan broşür dağıtıldı. Yine kampanya çerçevesinde 29 Mart’ta Basel’de açılacak standa katılım çağrısıyla etkinlik sona erdi.

(Basel ÖG okurları)

 

FRANKFURT

Demokratik Güç Birliği Frankfurt bileşenleri tarafındanorganize edilen etkinlik Leipziger Str.’de gerçekleştirildi. Etkinlikte stant açıldı ve miting gerçekleştirildi. Alana “Politik Tutsaklara Özgürlük” pankartı asıldı. Eylem sırasında yoğun bir şekilde bildiri dağıtımı da yapıldı.

Uluslarası Dayanışmayı Yükselt” ve “Politik Tutsaklara Özgürlük” sloganlarının sık sık atıldığı etkinlikte Demokratik Güç Birliği Platformu’nun hazırladığı Almanca ve Türkçe bildiriler okundu. Etkinlik, sloganlarla ve alkışlarla sona erdi.

 

KÖLN

Etkinlik, Hapishaneler Sempozyum Platformu bileşenleri olarak, ATİK- UPOTUDAK, ADHK, AÖTDK ve YEK-KOM tarafından düzenlendi. Mitinge hafta içi ve iş saatine denk gelmesinden kaynaklı, yeterli düzeyde bir katılım sağlanamadı. Ancak, açılan pankartlar ile yapılan Almanca konuşma, miting alanında gelip geçen kitlenin ilgi odağı oldu. Özellikle, Almanca yapılan konuşmada şu noktalara vurgular yapıldı.

Bugün 18 Mart Dünya Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü.  19.yüzyıl ve 20. Yüzyılda işçi sınıfı ve emekçilerin, ezilen ulusların demokrasi, özgürlük, toplumsal kurtuluş ve ulusal kurtuluş mücadeleleri hızla gelişti. Mücadele geliştikçe hakim sınıflar daha çok ezilenlerin temsilcisini zindanlara doldurdu. Zindanlar yüzyıllardır sıcak ve keskin bir mücadele cephesi olarak varlığını sürdürdü, sürdürüyor” denildi.

Bugün dünyanın birçok coğrafyasında binlerce kadın politik tutsak hapishanelerde bulunmaktadır. Ve dünyanın tüm coğrafyalarında yaşları 10 ile 15 arasında bulunan binlerce çocuk hapishanelerde tutmaktadır. Filistin, İspanya, Meksika, Filipinler, İsrail, İspanya, Türkiye ve Kürdistan’da ulusal kurtuluş için ayağa kalkan binlerce ulusal kurtuluş savaşçısı politik tutsak, yıllardır hapishanelerde tutulmaktadırlar” denilen açıklamanın ardından tutsaklarla dayanışma çağrısı yapıldı.

 

[widgetkit id=568]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu