GüncelManşet

(Foto) Bursa ve Muğla’da coşkulu 1 Mayıs

H. Merkezi: 1 Mayıs, ülkenin dört bir yanında kutlandı. Bu illerden Bursa ve Muğla’daki 1 Mayıs miting ve eylemleri sizlerle paylaşıyoruz:

 

BURSA

Bursa’da Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, BSMMMO kurumlarından oluşan tertip komitesinin çağrısı ile Altıparmak Stadyum Kavşağında toplanan emekçiler sırasıyla işçi konfederasyonları, dernekler, siyasi partiler ve aralarında Partizan’ın da bileşeni olduğu HDK kortejler oluşturarak Kent Meydanı’na yürüdüler.

Halkevleri de Heykel’de toplanarak Altıparmak Caddesi üzerinden diğer kortejlere katıldı. Gezi İsyanı’nın etkisiyle geçmiş yıllara oranla daha yüksek olması beklenen 1 Mayıs’a katılım havanın yağışlı oluşundan kaynaklı beklenenin altındaydı.

Partizan kortejinin en önünde “Katledilişinin 41. yılında İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür.  Ant olsun ki adını, şan olsun ki andını yaşatacağız”, “Yolsuzluğa, güvencesizliğe ve taşerona karşı Gezi İsyan ateşini büyüterek mücadeleye”, “Yaşasın 1 Mayıs biji 1 Gulan” yazılı pankartlar ve Partizan, DDSB ve HDK flamaları taşındı.

Yaşasın 1 Mayıs, biji Yek Gulan”, “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak”, “Mayıs şehitleri ölümsüzdür”, “Her yer Taksim, her yer isyan”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Hepimiz Berkin’iz öldürmekle bitmeyiz”, “Çal çal nereye kadar, bitti buraya kadar”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Önderimiz İbrahim; İbrahim Kaypakkaya”, “Cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye son” vb. sloganları atıldı.

İstanbul’da Taksim ve Kadıköy’de, Ankara’da Kızılay’da 1 Mayıs’ı kutlamak için alanlara çıkanlara yönelik saldırıyı protesto etmek için; arama noktasında Halkevleri, DHF, HDK bileşenleri üst araması yapılmasına izin vermeden alana girdiler.

Tüm kortej alana girdikten sonra saygı duruşu gerçekleştirildi. Ardından tertip komitesi adına Eğitim-Sen Şube Başkanı Günay Özkılıç basın metnini okudu. Miting Moğollar grubunun söylediği türkü ve marşlar eşliğinde kitlenin çektiği halaylarla miting sonlandırıldı.

 

MUĞLA

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ta biz de Muğla YDG olarak alanlardaki yerimizi aldık. Muğla’da bu yıl 1 Mayıs mitingi termik santral işçilerinin ve maden işçilerinin, termik santralin özelleştirilmesi karşıtı direnişlerini desteklemek için Yatağan’da yapıldı.

Biz de “Umutla yarınlara koşuyoruz! Yaşasın 1 Mayıs” yazılı ve Gezi şehitlerinin resimlerinin bulunduğu YDG pankartımızı açtık. Yürüyüş güzergahında Partizan ve YDG flamalarımızla ve “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Yatağan işçisi direnişin simgesi”, “Taksim’de düşene dövüşene bin selam”, “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “Kazanılacaksa devrim…” vb. sloganlarımızı haykırdık.

Flamalarımızı açtığımızda ilişkilerimizin kopuk olduğu Partizan okurları olan ailelerle tanışma fırsatı bulduk ve kortejimizde yer aldılar. Bu arada Noyan adlı küçük yoldaşımızla tanışmış olduk. Miting alanına girişte kitle İbrahim Kaypakkaya yoldaşın resimlerini alıp fotoğraf çektirdi.

Miting özelleştirme karşıtı konuşmalarla başladı, halaylar, marşlarla ve müzik dinletisiyle sonlandırıldı. Mitingden sonra arkadaşlarımızla toplanıp Muğla yerelinde çalışmalarımızı koordine olamama, dağınık kalma, ve yeterli inisiyatif sergileyememe gibi eksiklerimize yönelme kararı aldık.

 

[widgetkit id=615]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu