GüncelManşet

(Foto) Dersim ve Pulur’da Gezi selamlandı

Dersim

Dersim’de Gezi İsyanı 1. yıldönümünde yapılan bir basın açıklaması ile selamlandı. 31 Mayıs günü (dün) Sanat Sokağı’nda toplanan kitle “Gezi’den Soma’ya katleden devlettir. Her yer Taksim, her yer direniş” yazılı, Dersim Dayanışması imzalı pankart açarak Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atan kitle, meydanda toplandı.

Burada Gezi İsyanı şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sonrası Dersim Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç açıklama yaptı. Yapılan açıklama ile eylem sona ererken gençlerin Cumhuriyet Caddesi’ni trafiğe kapatması üzerine çatışma çıktı. Çıkan çatışmada yoğun gazın kullanılması nedeniyle bir kişi baygınlık geçirdi.

Gece geç saatlere kadar süren çatışmada 3 kişi gözaltına alındı.

 

Pulur (Ovacık)

Faşist AKP iktidarının tam bir yıl önce Taksim Gezi Parkında alışveriş merkezi yapmak istemesine karşı çevre savunucularının kurduğu çadıra pervasızca saldıran polis terörüne ve AKP iktidarının yıllardır halk üzerinde sürdürdüğü faşist terörü üzerine halkın biriken öfkesiyle insanlar Taksim’e koşmuştu.

Kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayıldı bu ayaklanma. Ayaklanma sırasında gözaltılar, tutuklamalar yapıldı. Ayaklanma sırasında ve sonrasında şehitler verildi. İşte halkın bu haklı öfkesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Bu nedenle Pulur’da Ovacık Demokrasi Platformu’nun bileşenlerinin (Partizan, EMEP, Halk Cephesi, BDP ve DHF) öncülüğünde esnafında kepenk kapatarak destek verdiği ortak bir yürüyüş yapıldı.

Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb. sloganlar atarak yürüyüş yapan Ovacık halkı daha sonra Gezi şehitleri şahsında şehit düşen tüm devrimciler, işçiler, emekçiler adına saygı duruşunda bulundu.

AKP’nin baskı, sömürü, katliam, zulüm politikalarını teşhir eden ortak basın metni okundu. Daha sonra halk sloganlarla alandan ayrıldı. (Pulur Partizan)

 

[widgetkit id=724]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu