GüncelManşet

(Foto) Dersim’de 8 Mart coşkusu

Dersim: Dersim’de kadınlar, 8 Mart coşkusuyla alanlara çıktı. Yüzlerce kadın “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla Dersim Kadın Platformu tarafından Seyit Rıza Meydanı’nda düzenlenen mitinge katıldı. Miting, Sanat Sokağı’ndan yürüyüşle başladı.

Mitinge; DÖKH, EMEP, SKM, KESK ile kadın derneklerinin yanı sıra milletvekillerinden Aysel Tuğluk, Ayla Akat, Nursel Aydoğan da katılırken Yeni Demokrat Kadın da coşkulu sloganlarıyla katıldı.

Kadınlar yürüyüşte Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan, Sefagül Kesgin, Derya Aras, Nurşen Aslan, Gülizar Özkan, Fatma Acar’ın fotoğraflarını taşıdı.

 

“Sakineler, Sefagüller mücadelemizin öznesi kadınlardandır”

İlk olarak konuşan Aysel Tuğluk, “8 Mart’lar kadınların, özgür kadın mücadelesinin dile getirildiği günlerdir. 8 Mart’lar kadına dönük her türlü şiddete, baskıya, asimilasyona karşı dur dediğimiz günlerdir. 8 Mart’lar sözümüzü kadınlar olarak en güçlü söylediğimiz günlerdir” diyerek tüm kadınların emekçi kadınlar gününü kutladı.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da yaptığı konuşmada ‘Kasalarınıza doldurduğunuz, kutularınıza doldurduğunuz, sıfırlayamadığınız her bir lirada emeğimiz var, her bir lirada hakkımız var, bu ülkenin kadınlarının hakkı var” diyerek son süreçte açığa çıkan yolsuzluklara dikkat çekti.

ESP Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Gök ise “Rojava’da, Gezi’de, Dersim’de kadınlar kadın devrimini inşa ediyor” diyerek Rojava’lı kadınlara selam gönderdi.

Yeni Demokrat Kadın adına yapılan konuşmada ise “Geçmişten bu güne Dersim katliamların, işkencelerin adresi olmuştur. Ama Dersim aynı zamanda direnişin ve örgütlü mücadelenin de adresidir. Kadınlar ise bu direniş ve mücadele içerisinde bir özne olarak yerlerini almışlardır. Sakine Cansız’lar, Sefagül Kesgin’ler mücadelemizin öznesi kadınlardandır. Bizler, yalnızca bugün değil, her gün; yalnızca sokakta değil evimizde de susmayacağız, hesap soracağız, örgütleneceğiz. Sistemin bize dayattığı prangaları parçalayacağız” denildi.

Mitingde öne çıkan vurgu; Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan’ ın katledilmesi ve kadın mücadelesine katkılarının yanı sıra yaklaşan yerel seçimlerle birlikte CHP’nin ve tüm sistem partilerinin Dersim’den silinmesi üzerineydi.

Miting, Abdullah Öcalan’ın gönderdiği açıklamanın okunmasının ve Dicle Fırat Erbani Grubu, Şengül Pak, Zelal Gökçe’nin türküleriyle sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=499]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu