Güncel

(Foto) Dersim’de çatışmalar sürüyor

Dersim’de ders yok, eylem var

Dersim: Dersim’de bugün sabah saatlerinden itibaren okullarında toplanmaya başlayan liseliler, merkezde toplanarak “Berkin Elvan ölümsüzdür” dedi.

Dersim’de Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Atatürk Lisesi, Fen Lisesi, Spor Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi’nden ve Tunceli Üniversitesi’nden öğrenciler okullarından çıkarak sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. Seyit Rıza Meydanı’nda buluşan yaklaşık bin öğrenci Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurladı.

Yer altı Çarşısı üzerinde liseliler adına Dersim Liseli Gençlik’ten bir liseli konuşarak Berkin Elvan’a selam gönderdi. Kitle Dersim Merkez’de sokakları Berkin Elvan sloganlarıyla ayağa kaldırdı. Çevredeki esnafların da destek verdiği eyleme öğretmenler de katıldı.

Kitle AKP İl Binası önüne geldiğinde “Katil, hırsız AKP” sloganları atıldı.

“Dersim uyuma, Berkin uyanamadı”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Hepimiz Berkin’iz öldür öldür bitmeyiz” ve daha birçok sloganın atıldığı eylemde liseliler karakol önüne geldiğinde polislere torpil ve taşla tepki gösterdi.

 

Dersim’de eylemlerin 2. gününde de müdahale

Berkin Elvan’ın sonsuzluğa uğurlanmasının ardından eylemler Dersim’de devam ediyor. Bugün saat 18.00’de Sanat Sokağı’nda tekrar bir araya gelen kitle, AKP İl Binası’na ve buradan da karakola yürüdü; polis, tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı; kitle molotof, taş ve havai fişekle saldırıyı geri püskürtmeye çalışıyor.

Hırsız, katil Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde Partizanlar da havai fişeklerle polise karşılık veriyor. Polisin son olarak sert müdahalesinin ardından dağılan kitle yeniden bir araya geliyor.

Dersim’de eylemler devam edecek.

 

[widgetkit id=544]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu