GüncelManşet

(Foto) Dersim’de Mart katliamları ve Berkin anıldı

Dersim: 16 Mart Pazar günü Mart ayında gerçekleşen katliamlar ve Berkin Elvan’ı anmak amacıyla Pertek ve Xozat’ta etkinlik gerçekleştirildi. Partizan’ın daveti üzerine Dersim’e gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Pınar Aydınlar ve Grup İsyan Ateşi katıldığı etkinliklerde coşku hakimdi.

16 Mart sabahı Pertek feribotunda halay ve sloganlarla karşılanan Pınar Aydınlar’la yapılan kahvaltının ardından kapalı spor salonunda yapılacak etkinliğe geçildi. Programda İsyan Ateşi, Berkin Elvan ve Taksim parçalarını seslendirdi.

Ardından Pınar Aydınlar sahneye çağırıldı. Aydınlar yaptığı konuşmada sistemin HDP’ye dönük saldırılarından ve ezilenlerin, ötekileştirilen tüm kesimlerin birlik ve dayanışmasının öneminden söz etti ve Berkin Elvan’ı anarak ezgilerini seslendirdi. Suavi’nin de seslendirdiği türkü ve yaptığı konuşmanın ardından etkinlik sonlandı.

 

Pertek’ten Xozat’a konvoy

Pertek’te yapılan etkinliğin ardından Partizan kitlesi kalabalık bir şekilde oluşturduğu araç konvoyuyla Xozat’a geçti. Xozat’ta Pınar Aydınlar Xozat Devrimci Güç Birliği tarafından karşılandı.

Pınar Aydınlar ve Xozat Devrimci Güç Birliği’nin yaptığı yürüyüşün ardından merkezdeki seçim bürosuna geçilmiştir. Burada gelenlerle sohbetin yanı sıra Cevdet Konak ve Pınar Aydınlar tarafından birer konuşma yapılmıştır.

 

“Hataları Xozat halkıyla beraber aşacağız”

Saat 18.00’deki etkinlik Berkin Elvan şahsında Gezi şehitleri olmak üzere tüm devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Etkinliğin yapıldığı belediye düğün salonunda Gezi şehitleri, Berkin Elvan ve Mart ayı katliamlarını vurgulayan pankartlar asıldı. Ovacık ve Dersim merkezden de Partizan kitlesinin katıldığı etkinlik oldukça coşkuluydu.

Sahneye ilk olarak Grup İsyan Ateşi çıktı. Söylediği türkü ve marşlarda İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve Mazlum Doğan’ı anan İsyan Ateşi’nin ardından, Xozat Devrimci Güç Birliği Bağımsız Belediye Başkan Adayı ve Belediye Başkanı Cevdet Konak konuşma yaptı.

Xozat’ta mevcut belediye deneyiminden yola çıkarak eksikliklerin ve hataların var olduğunu bu hataları ancak Xozat halkıyla beraber aşabileceklerini vurgulayarak halkla yeniden ilçeyi yöneteceklerini dile getirdi. Ardından BDP Tunceli il örgütü başkanı Ergin Doğru bir konuşma yaptı. Doğrunun ardından Xemgin Birhat sahneye çıktı.

                                                                                    

“Demokrasi sadece sandıkta değil, yaşamın her alanında”

Birhat’ın ardından Partizan temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada 90 yıllık devlet geleneğinin önümüze sundukları katliam, baskı ve zulüm olduğu ve Mart ayı katliamlarının buna örnek teşkil ettiğini söylerken demokrasinin sadece sandıkta değil demokrasi hayatın her alanında halkın yer almasıdır vurgusuyla konuşmasını sonlandırdı.

Ardından EMEP il başkanı Mustafa Taşkın bir konuşma yaptı.

Sahneye Suavi’nin çıkmasıyla salondaki kitlede coşku had safhaya çıktı. Yaptığı konuşmada Kürt halkına dönük saldırılardan ve seçim sürecinden söz etti. Cevdet Konak’ı desteklemenin önemini vurgulayan Suavi hapishanelerdeki hasta tutsaklara da değinerek, kitleyle birlikte selam yolladı. Söylediği türkülerle Sivas’ta yanan 35 aydını da anan sanatçı ezgilerine kitle hep bir ağızdan eşlik etti.

 

“Dersim halkı katilleri tanısın”

Suavi’nin ardından Pınar Aydınlar sahneye çıktı. Aydınlar yaptığı konuşmada 30 Martta gerçekleşecek seçimlere değinerek, TC devletinin geleneğindeki katliamlara değinerek Dersim halkının bu katilleri tanıması gerektiğine ve 30 Mart’ta da ona göre tercihini belirlemesi gerektiğini vurguladı. Aydınlar’ın seslendirdiği ezgilerin ardından etkinlik sonlandırıldı.

Etkinlikte sık sık “Berkin Elvan Ölümsüzdür!”, “Berkin Elvan, Mücadeleye Devam!”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma!”, “Umut Dağlarda, Partizanlarda!”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya!”, “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş!” sloganları atıldı.

 

[widgetkit id=561]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu