GüncelManşet

(Yenilendi) Ankara’da on binler buluştu!

AnkaraDİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği“Yoksulluğa, Yolsuzluğa, Zulme Karşı Özgürlük Barış Demokrasi Emek ve Adalet Mitingi”ülkenin dört bir yanından on binlerce işçi-emekçinin katılımıyla gerçekleştirildi.  Sabah saatlerinden itibaren Tren Garı ve Hipodrom önünde buluşan emekçiler Sıhhiye Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş sırasında Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB)“Halktan çalana, yalana, talana son! En büyük hırsızlık asgari ücret… Emeğimizi, geleceğimizi yedirmeyeceğiz!”  ve Yeni Demokrat Gençlik (YDG) de“Yalan, talan, rüşvet, yolsuzluk… Çal keke çal!”yazılı pankart açtı.

 

“Yetiş Tatar Ramazan oyun bozuyoruz”

“Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk”, “Hırsız var”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”ve“Bijî berxwêdana Rojava”sloganlarının atıldığı yürüyüş boyunca ses aracından devletin baskı politikaları teşhir edildi. 

Ayrıca üzerinde Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu sahte paralar emekçiler tarafından yere atıldı. Özellikle Türkiye Kürdistanı’ndan gelen emekçilerin Roboskî katliamı, Rojava ve Paris’te katledilen üç fidana dair vurgusu öne çıkarken, emekçiler tarafından tutulan “hırsızlar halka hesap verecek”, “bu pisliği devrim temizler”, “yetiş Tatar Ramazan oyun bozuyoruz” dövizleri dikkat çekti.

Yürüyüşe sendikalar ve devrimci, ilerici kurumların yanı sıra taraftar grupları ile forum, dayanışma örgütleri de katıldı. Sol Açık taraftar grubu “Ali İsmail Korkmaz, Fenerbahçe yıkılmaz” pankartı açtı. Ankara forum ve dayanışma örgütlerinden Eryaman Halk Dayanışması, 100. Yıl İnisiyatifi ile Yenimahalle Yunus Emre Forumuda pankartlarıyla eyleme katıldı.

 

mansete ddsb ankara mitinginde“Çal keke çal”

Eylemde Halkların Demokratik Partisi (HDP) imzalı “Savaş ve Yolsuzluk Düzenine Son / Barış, Eşitlik ve Özgürlük Kazanacak”, “Kendimizi de, kentimizi de biz yöneteceğiz”şiarlı pankart açıldı.

HDK bileşenlerinin dâhil olduğu bu kortejde Partizan, DDSB ve YDG kitlesi de yerini aldı. Partizan, DDSB ve YDG kitlesi sık sık “Yaşasın Punto direnişimiz”, “Birlik mücadele zafer”, “Hırsızlardan hesabı emekçiler soracak”, “Bijî Berxwêdana Rojava” sloganlarını haykırdı.

 

 

“Yolsuzluk, yoksulluk düzenine son!”

Yürüyüşün ardından Sıhhiye Meydanı’nda çağrıcı kurumlar DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına konuşmalar gerçekleştirildi.KESK adına yapılan konuşmada yolsuzlukta ortak olanların paralel devlet çığırtkanlığıyla kendini aklayamayacaklarını söylenirken, DİSK ise egemenlerin 13 milyon işçinin kıdem tazminatına göz koyduğunu ancak kıdem tazminatlarını leş kargalarına bırakmayacak olan direnişçileri hesaba katmadıklarını belirtti.

TMMOB adına yapılan konuşmada son süreçte cemaat-AKP çatışmasına değinilerek, iktidarı paylaşanların kimin daha çok yiyeceği derdine düştükleri vurgulandı. TTB ise iktidarın zulmünü halkın hak etmediğini ve buna karşı mücadele etmenin önemini ifade etti. Konuşmalar sırasında sık sık “yolsuzluk, yoksulluk düzenine son” sloganı atıldı. 

Sahneden, tutsak KESK’lilerin önümüzdeki günlerde gerçekleşecek davalarına da katılım çağrısı yapıldı. Çekilen halayların ardından miting sonlandırıldı. 

 

[widgetkit id=443]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu