Güncel

(Foto Galeri) Lorenzo Orsetti İçin Floransa’da Anma Yürüyüşü

Binlerce kişi İtalya’nın Floransa şehrinde Rojava’da TKP/ML TİKKO saflarında enternasyonalist savaşçı olarak şehit düşen Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling) için yürüdü.

İtalya/Floransa: Binlerce kişi İtalya’nın Floransa şehrinde Rojava’da TKP/ML TİKKO saflarında enternasyonalist savaşçı olarak şehit düşen Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling) için yürüdü.

Deir ez-Zor yakınlarında Baghouz’da şehit düşen Orsetti, Floransa’da 31 Mart Pazar günü binlerce kişi tarafından bir eylem ile anıldı.

İtalya’da faaliyetlerini yürüten onlarca antifaşist grup tarafından düzenlenen eyleme 5000’i aşkın kişi katılırken, aynı zamanda Orsetti’nin ailesi ve Partizan okurları da katıldı. Orsetti’nin yaşadığı bölgede gerçekleşen eylem Piazza pietro Leopoldo’da başladı ve yaklaşık üç saat sürdü.

Lorenzo’nun kardeşine ‘puşi’ sözü yoldaşları tarafından yerine getirildi!

Kız kardeşinin isteği üzerine Tekoşer’in verdiği ‘puşi’ sözü Partizan kortejinde yerine getirildi. Abisinin kızkardeşine hediye etmek istediği puşi korteji ziyaret ettiklerinde kendisine verildi.

“Vive Orso” (Orso yaşıyor) ve “Un partigiano non muore mai” (Bir partizan ölmez) sloganları coşkulu bir şekilde Floransa’nın sokaklarında haykırıldı. Yürüyüşün bitiş noktasında başta Lorenzo Orsetti olmak üzere, tüm dünya devrim ve komünizm şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Orsetti’nin babası, enternasyonalist savaşçılar ve kurum temsilcileri tarafından konuşmalar gerçekleşirken, aynı zamanda Rojava’dan gelen TKP/ML TİKKO mesajı okundu.

Mitingde kurumlar, öğrenciler ve bireyler tarafından konuşmalar bu sıralama ile gerçekleşti: Lorenzo’nun babası Alessandro Orsetti, şu an Rojava’da olan İtalyan enternasyonalist bir savaşçının annesi, YPG’de savaşmış İtalyan bir savaşçının, Rojava’da olan İtalyan enternasyonalist bir savaşçının mesajı, Partizan, İtalya Kürt Halk Meclisi, Rojava’da savaşmış İngiliz enternasyonalistin mesajları ve Roma’da açlık grevinde olan eylemciden sesli mesaj, Türkiye yerel seçimlerinde gözlemci olan komiteden mesaj, anarşist gruplar ve öğrenci gruplarından mesajlar okundu..

Alessandro Orsetti: “Lorenzo Rojava’ya devrimden öğrenmek için gitti”

Orsetti’nin babası Alessandro Orsetti Lorenzo’nun ideallerini yaşama arzusunu vurgularken İtalya’daki yaşamındaki hoşnutsuzluğu ve aynı zamanda devrimden öğrenmek için Rojava’ya gittiğini söyledi.

Alessandro Orsetti şu sözleri kullandı: “Sadece onu hatırlamak istemiyoruz, hafızasında bir heykel istemiyoruz, bize bir örnek olmasını istiyoruz. Lorenzo’nun bu seçimi, bütün aileyi gururlandırdı. Tüm acı ve endişeme rağmen, Lorenzo’nun yaptığı seçim bir örnektir. Şimdi büyük bir boşluk var, uzun süredir gitmesine rağmen onu özlüyoruz. Lorenzo yaşamlarımız için bir ilham kaynağı olmalı.”

Rojava’da Orsetti ile birlikte savaşan enternasyonalist savaşçıları konuşmalarında Orsetti’nin mutluluğu ile mücadeleye olan sevgi ve tutumunu anlattılar.

Türkiye, Türkiye Kürdistanı ve Avrupa’nın yanı sıra Rojava’da savaşan Partizan yürekler adına tüm katılımcılar selamlandı.

Tekoşer yoldaşımızın, Orso’nun devrim için atan sevdasının selamını getirdim!” sözleriyle konuşma’da  yapan ve Orsetti’nin mücadeleye olan kararlılığına ve cürretine değinen temsilci,şöyle dedi;

Onu anlamak isteyenler, bugün Rojava’da özgürce oynayan çoçukların yüzlerindeki gülümsemeye baksınlar. Şehid Tekoşer’in ölümünden bir kaç gün sonra özgürleşen kadınlara baksınlar. O her bir gülüşte artık. O yaşadığı ülkedeki ona sunulan rahat yaşamını elinin tersiyle itip, hiç tanımadığı insanlar için hayatını feda edecek kadar cesurdu. Yani Orso demek, yani Tekoşer demek, kendini korkusuzca feda edebilmek demektir”.
Konuşmalar “Şehid Namırın!” sloganıyla sona erdi.

Lorenzo Orsetti kimdi?

Lorenzo Orsetti İtalya’nın Floransa şehrinde işçi sınıfı ailesi içinde doğan bir anarşistti. 2017 yılında IŞID ve işgalci güçlere karşı savaşmak ve devrim hayallerini gerçekleştirmek için Rojava’ya gitti.

Deir ez-zor yakınlarda Baghouz’da 18 Mart 2019 tarihinde İŞİD’e karşı bir hamlede TKP/ML TİKKO saflarında şavaşırken şehit düştü. Afrin’de işgalci güçlere ve Deir ez-zor’da IŞID’e karşı sayısız hamlede yer alan Orsetti, İtalyan bir enternasyonal savaşçı olarak Rojava devriminde hayatını feda etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu