GüncelManşet

(Foto galeri) (Video) İstiklal yağmacılara karşı savaş alanı!

 

İstanbul:  Kamuoyuna “Yolsuzluk Operasyonları” olarak yansıyan operasyonlarla birlikte gün yüzüne çıkan devlet içerisindeki rüşvet-rant ağı halkı sokaklara döktü.  “Gezi Direnişi 2. Bölüm”, “2. Gaz Festivali” söylemleri ile tepkilerini ortaya koyan binlerce kişi, Taksim’e gelerek protesto gösterilerine katıldıl.

Polisin iskeleleri kapatarak Anadolu Yakası’ndan gelişleri engelleme çabasına rağmen sayısı binleri bulan kitle coşkulu sloganlarla, barikat ve havai fişekleriyle yağmacılardan hesap sordular.

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim Meydan, İstiklal Caddesi ve Tünel taraflarında başlayan toplanmalara polis TOMA ve biber gazları ile toplanma saati olan 19.00’dan önce saat 18.30 gibi saldırmaya başladı.  Kitle de sokak aralarına ve İstiklal Caddesi üzerine barikatlar kurarak direnişe geçti.

Burada başlayan çatışmalarda içlerinde ESP, Halk Cephesi, SYKP ve Partizan’ın da aralarında olduğu devrimci kurumlar aktif katıldılar.

 

Kaypakkaya burada, Partizan barikatta

Devrimcilerin çatışmalardaki ısrarı ve çevikliği göze çarparken, özellikle Demirören AVM önünde barikat kuran Partizanlar havai fişeklerle polisin plastik mermi ve biber gazına karşı cevap olarak polisi geri püskürttüler. Barikatlarda çatışan Partizanlar “Bakanlar yetmez, Hükümet istifa” yazılı pankart açarak devletin yolsuzluğuna ve sonrasında gelişen istifalara dikkat çekti.

TOMA’ların defalarca saldırılarına rağmen barikatlarda direnen Partizanlar “Her Yer Rüşvet, Her Yer Yolsuzluk”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Kaypakkaya burada, Partizan barikatta”  sloganlarını haykırarak polisin yoğun saldırısına karşı sapanlarla karşılık verip barikatlarda direnişi coşku ile sürdürdüler.

Partizanlar, yoğun biber gazı ve plastik mermilere rağmen barikatı terk etmeyip gecenin geç saatlerine kadar çatışmayı devam ettirmiştir. İstiklal Caddesi’nin birçok yerinde barikat başında çatışan Partizanlar, cadde boyu “Diren kazan Partizan”,  “Kaypakkaya burada Partizan barikatta” yazılı yazılamalar yaptı.

 

“Barikatı hava alanına kurun”

Polisin yoğun saldırısı sırasında ise gaz ve plastik mermilerle birçok kişi yaralanırken atılan gaz bombalarından kaynaklı bir binanın ikinci katında yangın çıktı. Polis saldırılarına barikatlarla ve taşlarla karşılık veren kitle uzun süre İstiklal Caddesiü barikatları koruyarak polisi yanaştırmadı.

Daha sonra polisin yoğun ve plastik mermiler kullanarak TOMA’larla başlattığı saldırının ardından ise kitle ara sokaklara çekilerek buralarda çatışmaları sürdürdüler.

Her Yer Taksim Her yer Direniş”, “Hırsız Var”, “Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam” sloganlarıyla direnişini sürdüren kitle saldırının arkasından Tarlabaşı, Sıraselviler ve Cihangir’e çekilerek çatışmaya devam etti. Kitle çatışmalar sırasında Gezi İsyanı’nda katledilenleri de sık sık sloganlarla andı.

Yaşanan çatışmalar sırasında direnişçiler Polisin önüne koltuk fırlatıp “Bu koltuklara sizin ihtiyacınız var” diyerek rüşvet operasyonuna dikkat çekti.

Gün boyu süren çatışmalarda polis hedef gözeterek attığı plastik mermilerle birçok direnişçiyi yaralarken, yoğun gaz kullanımı nedeniyle caddedeki halktan da yaralananlar oldu. Çok sayıda gözaltı gerçekleştirilen çatışmaların ardından polisin caddeye girişleri engellemesi üzerine ise çevredeki halk “Barikatı hava alanına kurun” diyerek tepki gösterdi.

Polisin saldırısının ardından ara sokaklarda çatışmalar sürerken İstiklal Caddesi üzerine getirilen iş makineleri ile polis, barikatları kaldırdı. Çok sayıda yazılamanın olduğu duvarlarda ise yazılanların kapatılmaya çalışıldığı gözlemlendi.

Tarlabaşı ve Cihangir tarafında süren çatışmalarda TOMA’ları kitlenin üzerine süren polis burada da birçok direnişçiyi gözaltına aldı. Plastik mermiler ve gaz bombaları ile gerçekleşen saldırılarda bazı bankaların da tahrip edildiği görüldü.

Kitlenin ısrarlı ve kararlı duruşu ile saatlerce süren çatışmaların ardından gözaltına alınanlar ise Emniyet Müdürlüğü’nde bekletiliyor.

 

Resimler için tıklayınız

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=68g21bCiIGA{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu