GüncelManşet

(Foto) (Güncelleniyor) Mahkeme girişinde barikat yıkıldı

Ankara: Gezi protestoları sırasında Eskişehir’de polis ve sivil faşistler tarafından katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın bugün görülecek davasına birçok devrimci, demokratik gençlik kurumu çağrı yapmış ve “o son tekmenin hesabını sormak” için Kayseri Adliyesi’nde olacaklarını açıklamışlardı.

Yeni Demokrat Gençlik de “Bu dava senin davan! Ali İsmail için ayağa kalk!” diyerek merkezi olarak Kayseri’de mahkeme önünde olacağını açıklamıştı.

Aliş’in mahkemesine yönelik bu duyarlılık, mahkemeyi Eskişehir’den Kayseri’ye kaçıran devlet için elbette korkutucuydu ve bu yüzden Kayseri girişinden mahkeme önüne kadar tüm “önlemleri” almak zorundaydı.

Biz de özgür Gelecek gazetesi olarak mahkeme boyunca muhabir ve okurlarımız aracılığıyla sizlere gelişmeleri an an aktarmaya çalışacağız.

 17.00:

Tanıklar dinlenmeye devam ediliyor. Şu ana kadar Ali İsmailin arkadaşları dinledni. Saldırının yaşandığı yerde bulunan görgü tanıkları dinleniyor. Polislerina avukatları tanıklara soru soruyor. Şu ana kadar 7 tanık dinlendi.Toplamda 11 tanık dinlenecek.

10.00:

Kitle Adliye önüne geldi. polis Adliye önüne barikat kurarak arama yapmak istedi. Aramaya izin vermeyen kitle polis barikatını yıktı. Adliye önünde toplanan kitle “Katil polis hesap verecek” sloganlarını atıyor.

09.45

Mahkeme salonu hem avukat hem de katılımcılarla dolup taşıyor. Mahkemeye katılanlar arasında Berkin Elvan’ın babası Sami elvan da bulunuyor.

09.15

Elinde Ali İsmail’in resimleri ile mahkemeye gelen anne Emel Korkmaz “Katillerle yüzleşmeye geldim. Ali’mle geldim” dedi. Mahkemeye giren Korkmaz ailesi alkışlarla karşılandı. Katılımcılar, tanıklar ve avukatlar yerlerini alırken; sanıklar henüz gelmedi.

08.33

 

İstanbul’dan giden avukatlar adliye önünde ve içeri alınmıyor. İçeri girmek isteyen avukatlara sunulan hiçbir gerekçe sunulamazken, avukatlar, kendilerini engelleyen polise bu durumun keyfi bir uygulama olduğunu ve buna hakları olmadığını söylüyorlar. Müzakere sürüyor.

08.30

Aliş için çeşitli şehirlerden Kayseri’ye gelenleri, şehrin girişinde polis “karşıladı!” TOMA ve akreplerle karşılanan kitleyi ve araçları durduran polis, hem araçları hem de gelenleri tek tek arıyor. Ve araçların belli bir noktadan sonra ilerlemesini engelliyor. Gelenler ise daha önceki süreçlerde böylesi engellemelere alışkın olduklarından mahkeme önüne kadar yürümeyi tercih ediyorlar.

08.26

Polis, davanın görüleceği mahkeme ve çevresini barikatlarla örmüş durumda.,

 

[widgetkit id=649]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu