Güncel

(Foto haber) “Diren orman, diren İstanbul”

İstanbul: Kuzey Ormanları Savunması bugün (8 Şubat) 3. Havalimanı projesi’ne karşı Abbasağa Parkı’ndan, ATV binası önüne yürüdü. “Yağmaya, talana, ranta karşı Kuzey İstanbul’u savunacağız” diyen Kuzey Ormanları Savunması, ATV önünde basın açıklaması yaptı.

“Kuzey ormanlarını yağmacılara yedirmeyeceğiz” yazılı pankart açan kitle eylemde sık sık, “Yağmaya, talana, yolsuzluğa hayır”, “Diren orman, diren İstanbul”, “Kuzey köyleri yalnız değildir”, “Ormanıma, köyüme, mahalleme dokunma” sloganları atıldı. Eylem sırasında yoldan geçen araçlar sık sık kornalarla ve alkışlarla kitleyi selamladı. Ayrıca yürüyüş sırasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünden geçilirken, “Katil var” ve “İşte burası hırsız yuvası” sloganları atıldı.

Eylemde Kuzey Ormanları Savunması adına basın açıklamasını, Osman Aydın ve Ezgi Öz okudu. Açıklamada, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Yeni İstanbul projesi gibi projelerin doğaya ve insana karşı işlenmiş suçlar olduğu belirtilerek, “Hukuksuzluklara devam etseler de halkın vicdanında çoktan hüküm giymişlerdir” denildi. Açıklamanın devamında 3 Havalimanı Projesine dikkat çekilerek, “Kuzey orman köylerini ve kentimizi yağmalamakta ortaklaşan Cengiz, Kalyon, Limak, Ma-Pa, Kolin grubunun suçlarına izin vermeyeceğiz; her yerde peşlerinde olacağız. 3. Havalimanı projesinin şaibeleri içinde, görünüşte Kalyon Grubu, ancak gerçekte konsorsiyumun tamamı tarafından “banka kredili havuz” usulüyle satın alınan ve basın meslek etiğinin yüz karalarından biri olan ATV- Sabah emlak reklam ofisinin önünde, İstanbul halkına söz veriyoruz” denildi. Açıklamada daha sonra rant için doğayı yağmalayanlara seslenilerek, “Karşınızda biz varız, İstanbul halkı var” denildi ve Kuzey ormanlarının katledilmesine izin vermeyecekleri belirtildi.

Eylemde daha sonra Kuzey köylerinden Yeniköy halkından Mustafa Bozkurt, köylülerin korkutulduğunu belirterek, Kuzey Ormanları ve köyleri için eyleme katılan herkese teşekkür etti. Ağaçlı köyünden Sibel Ateş ise, ağaçların çoğunun kesildiğini ancak medyada yer almadığına dikkat çekerek, “Başbakan kendini Hitler gibi görüyorsa bizde ölüme hazırız, köyümüzü boşaltmayacağız” dedi.

[widgetkit id=462]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu