GüncelManşet

(Video-Foto) Cenazeler için DNA testi istendi

Dersim: TKP/ML TİKKO tarafından mezar yerleri açıklanan 5 kadın gerillanın cenazeleri, bugün Xozat’ta bulundukları yerlerden aileleri tarafından alındı. Tunceli Devlet Hastanesi’ne getirilen cenazeler için otopsi işlemlerinin bugüne (24 Mayıs) kaldığı belirtiliyor.

2 Şubat 2011’de barınakta yaşanan bir göçük sonrası şehit düşen 5 kadın TKP/ML TİKKO gerillasının; Sefagül Kesgin, Nurşen Aslan, Gülizar Özkan, Fatma Acar ve Derya Aras’ın cenazelerinin; 22 Mayıs günü yapılan açıklama ile alınması için verilen noktaya gidildi. Hozat Savcılığı ile yapılan görüşmede keyfi bahaneler sunularak kitle bir süre bekletildi. Bekleyişin uzaması sonrası kitle Xozat Pazar Köyü’ne, belirtilen noktaya gitmek ve cenazeleri almak için yola çıktılar.

 

Cenazeler sloganlarla alındı

Aileler, aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu bir kitle ile bir konvoy eşliğinde cenazelerin bulunduğu yere gittiler. Belli bir noktaya kadar araçlarla giden kitle, bir süre sonra araçlardan inip yürüyerek mezarların olduğu bölgeye vardılar.

Cenazeleri buradan alan kitle sık sık “Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı” sloganları atarak, tabutları traktörlere yükleyip, araçların olduğu yere geri döndüler.

Daha sonra merkeze gelen kitle, burada cenazeleri Tunceli Devlet Hastanesi’ne götürdü. Avukat ve ailelerin görüştüğü nöbetçi savcı, cenazelerin hastaneye girişinin işlemini yaparken, cenazelerin adli tıp işlemlerinin sabaha kaldığı öğrenildi.

19.45

Malatya Adli Tıp’ta 5 kadın gerillanın cenazeleri beklerken, savcılık kimlik tespiti için ailelerden doku örneği alınarak DNA testi yapılmasını istedi. Ailelerin “Bizim için önemi yok, Beş’i de bizim evladımız ve Beş’ini de yan yana gömeceğiz” demesine karşın, savcılık cenazelerin ancak kimlik tespiti sonucunda ailelere verileceğini söyledi. Ailelerden alınan doku örnekleri Elazığ’a gönderilecek. DNA sonuçlarının ne zaman geleceği ve cenazelerin ne zaman Adli Tıp’tan alınacağı ise henüz belli değil.

17.25

Kadın gerillaların cenazeleri Malatya Adli Tıp’a getirildi. Ailelerinin ellerinde Adli tıp’a taşınan cenazeler için kitle Adli tıp önünde bekleyişini sürdürür.

14.43

Savcılık ile yapılan görüşmelerin sonucunda, kadın gerillaların cenazeleri, adli tıp işlemleri için Malatya’ya götürüldü.

11.55

Bölgedeki muhabirimizden aldığımız bilgiye göre, Savcılık ile görüşen aileler ve avukatlar, otopsi işlemlerinin başladığı bilgisini verdiler. Cenazelerin adli tıp işlemleri için Malatya’ya götürüleceği söyleniyor.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=UPgKKpxrv70&feature=youtu.be{/youtube}

 

[widgetkit id=709]

 

 

[widgetkit id=708]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu