Güncel

(Foto) “Katiller serbest, hasta tutsaklar içeride”

İstanbul: 2 yıldır hasta tutsakların sesini duyurmaya çalıştıklarını belirten İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, bu haftaki F eyleminde 84 yaşındaki hasta tutsak Hasan Alavi’yi konu edinerek serbest bırakılmasını istedi.

Her hafta Cumartesi günü Galatasaray Lisesi önünde eylem yaparak hasta tutsakların serbest bırakılmasını isteyen İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu’nun bu haftaki eylemine dün serbest bırakılan hasta tutsak Hasan Kaçar’ın kardeşi katıldı ve ilk olarak o söz aldı.

Henüz İstanbul’a yeni geldiğini ve abisini henüz görmediğini söyleyen Kaçar’ın kardeşi, hasta tutsakların sesini duyurmaya çalışan herkese teşekkür etti.

 

“Serbest bırakılanlar hasta tutsaklar değil”

Hasta Mahpuslar serbest bırakılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “Susma, suça ortak olma” vb. sloganların atıldığı eylemde komisyon adına açıklamayı Ümit Dolu okudu.

2 yıldır hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine, işkencelere, ölümlere karşı sesimizi yükseltiyor, yetkilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz” diyen Dolu, yeni yasal düzenlemelerle Ergenekon sanıklarının, halk katillerinin serbest bırakılmasına tepki göstererek “Hapishaneler bugünlerde boşalıyor. Ancak bırakılanlar arasında hasta mahpuslar ya da tek başlarına yaşamını sürdüremeyecek olanlar yok” dedi.

 

“Isınamadığı için battaniyeyi kesip dizlik yaptık”

PKK’ye yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan ve şu anda Muş E Tipi Hapishane’de olan 84 yaşındaki Hasan Alavi’ye dikkat çeken Dolu, hapishane arkadaşlarının Alavi için yolladıkları mektuptan bir alıntıyı aktardı:

Hapishane ortamında sürekli üşüdüğünü, ısınamadığı için battaniyeyi kesip dizlik yaptıklarını ama yine de ısınamadığını söylüyor. Ayağa bile kalkamıyor, ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. KOAH ve astım hastalığı nedeniyle nefes problemi yaşıyor, bu nedenle sabaha kadar yanında bir kişi nöbet bekliyor.

Açıklama, Hasan Alavi başta olmak üzere hasta tutsaklardan Tamer Kapucu, Şükrü Ersöz, Siraç Toğluk, Seyran Demir, Sultan Özer, Selmani Özcan, Süleyman Acar, Serdar Gülez, Sinan Tutmaz’ın serbest bırakılması talebiyle sona erdi.

 

“Hasta tutsakların parası yok ki Erdoğan’a versin!”

Açıklamanın ardından söz alan Selvi Gülmez (Gülmez Ana), “Hepiniz çekiyorsunuz ama hiç televizyonlara vermiyorsunuz” diyerek basına tepki gösterdi. “O koskoca cumhurreisi yerin dibine batsın. Berkin’in ailesini aradı. ‘Valiyi aradım, bir şey olmayacak’ dedi. Ama onlar kendi aralarında şifreli konuşuyorlar, saldırıyorlar” diyen Gülmez Ana, “Ama kimse uyumuyor artık. Biz biliyoruz. Millet uyandı, ama geç uyandı” dedi.

Domuz ipiyle insanları öldürenleri serbest bıraktılar. Hasta tutsakları niye serbest bırakmıyorlar?” diye soran Gülmez Ana, “Hasta tutsakların parası yok ki Erdoğan’a versin! O domuz bağıyla öldürenlerin parası vardı. Türkiye’yi satanları çıkarıyor ama hasta tutsakları çıkarmıyor” dedi.

 

[widgetkit id=555]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu