GüncelUncategorized

(Foto) Londra, Nürnberg ve Ulm’de 1 Mayıs

H. Merkezi: 1 Mayıs Avrupa’da sendikaların, devrimci-demokratik örgütlerin, göçmen kurumların katılımıyla görkemli bir şekilde kutlandı.

 

LONDRA

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü İngiltere’nin başkenti Londra’da kutlandı. Saat 12.00’de Marx Kütüphanesi önünde toplanan İngiliz sendikaları ve göçmen dernekleri, buradan Londra’nın merkezi meydanı Trafalgar Square’a kadar yürüyüş yaptı.

Yürüyüşe Partizan, Yeni Kadın, Gik-Der, YÇKM, Halk Cephesi, Kurdish ve TKP-ML de katıldı. Üç dilde Yaşasın 1 Mayıs pankartı açan TKP-ML kitlesi, ayrıca yine üç dilde Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi yazılı pankart taşıdı. Yeni Kadın da İngiltere’de yaşanan hak gasplarına karşı bir pankart ve bayraklarıyla alandaki yerini aldı.

Tutsaklar Komitesi de izolasyona, tecride karşı ve politik tutsaklara özgürlük isteyen pankartıyla yürüyüşe katıldı. Grevde olan Metro işçilerinin bu yıl daha kitlesel olarak 1 mayısa katılmaları dikkat çekti. Trafalgar Meydanı’nda sendika temsilcilerinin yaptığı konuşmaların ardından miting sona erdirildi.

 

NÜRNBERG

Nürnberg kentinde yıllardır iki yürüyüş yapılmaktadır. Birisi sendikaların düzenlediği, diğeri ise anti-faşist otonom grupların düzenlediği… DGB’nin yürüyüşü, bugün Aufsessplatz’dan başladı ve şehrin işlek caddelerinden yürünerek DGB binası önündeki meydanda yapılan miting ile devam etti.

Bu yıl 1 Mayıs’a katılımın daha kitlesel olduğu gözlemlendi. Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen örgütlerinden ATİF, Partizan, AGİF, AKM, YEK-KOM, SYKP, DİDF, KOMKAR, Kurtuluş Cephesi’nin de yer aldığı yürüyüşe tahminlere göre 3000 civarında işçi ve emekçi katıldı.

ATİKpankartı arkasında toplanan kitle, Kaypakkaya t-shirtleri ve Partizan bayraklarıyla canlı ve dikkat çekiciydi. Yürüyüş boyunca “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Kahrolsun emperyalizm ve faşizm”, “Hak gasplarına son”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın devrimci mücadelemiz” gibi sloganlar haykırıldı.

Yürüyüş boyunca ses cihazından, Enternasyonal, 1 Mayıs, 18 Mayıs, Partizan, Çav bella gibi marşlar çalındı. ATİF’in Almanca bildirisinin dağıtımı yapıldı. Miting alanına gelindiğinde bir kısımATİKvePartizan aktivisti Otonom grupların düzenlediği ”Devrimci 1 Mayıs”a bayraklarıyla katıldılar.

 

Devrimci dayanışma örneği

Miting meydanında DGB’nin, MLPD (Almanya Marxist-Leninist Partisi)’ne yönelik informasyon masası açtırmama kararına pratik olarak karşı koyuldu. MLPD’ye izin verilmese de, ATİK’in de içinde bulunduğu demokratik güçlerin desteği ve dayanışmasıyla, masayı kaldırın kararını bildirmeye gelen DGB (Alman Sendikalar Birliği) temsilcileri protestoyla geri yollandı.

“Hoch die Internationale Solidäritet”, “Schulter an Schulter gegen Kapital” sloganları haykırıldı. Eğer, MLPD masası kaldırılacaksa topluca tüm devrimci örgütler olarak hepimizin tavır koyacağı ve çadırlarımızı ve stantlarımızı  hep birlikte kaldıracağımızı, aktif protestoya başlayacağımızı ve kürsüye yürüyeceğimizi  söylediğimizde, kararlılığımızı gören DBG’nin sendika bürokratları daha fazla tavırlarını sürdürmeyi göze alamadılar.

 

ULM

Ulm Devrimci Güç Birliği Platformu olarak hazırlıklarımızı tamamlayarak 1 Mayıs’ta alanlara çıktık. 1 Mayıs günü Alman kitle örgütleri ve partilerin yanı sıra Türkiyeli parti ve demokratik kitle örgütlerinin yerlerini almasıyla yürüyüş başladı.

Kortejin en önünde Almanca, Kürtçe ve Türkçe “Yaşasın 1 Mayıs” TKP/ML imzalı pankart taşındı. Kitle örgütlerinden ATİF de alanda yerini ırkçılığı teşhir eden pankartıyla aldı. Yürüyüş boyunca Türkçe ve Almanca ajitasyon konuşmaları da yapıldı. Genel olarak canlı geçen yürüyüş, miting alanında yapılan konuşmalarla devam etti. Ardından stantlar açıldı ve etkinlik son buldu. (Ulm Partizan)

 

[widgetkit id=621]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu