Dünya

(Foto) Londra Soma için sokakta

Londra: Soma’daki işçi katliamını protesto etmek için, 14-15 Mayıs günlerinde, İngiltere’nin başkentiLondra’nın iki ayrı bölgesinde eylemler yapıldı. Wood Green Kütüphanesi ve Trafalgar Square’de yapılan eylemlerde “Soma’da İşçi Katliamı! Yüzlerce işçi diri diri mezara gömüldü!” denilerek Soma’da yaşanan işçi katliamı Demokratik Güç Birliği Platformu tarafından protesto edildi.

Wood Green Kütüphanesi önünde yapılan eylemde kurumlar olarak yapılan açıklamada, “Faşist Türk devleti iş cinayetleriyle dünya’da ilk üç sırayı hiçbir ülkeye bırakmadığı gibi, tarihi başta maden işçileri olmak üzere on binlerce işçi katliamları ile doludur. İş sağlığı ve güvenliği noktasında kara bir tarihe sahip olan TC, dünya konjonktüründe bilinen yerini almıştır. Her gün onlarca işçi iş cinayetlerine kurban edilirken, bugüne kadar bu katliamların sorumluları ne ortaya çıkarılmış nede hesap sorulmuştur” denildi. Faşist AKP hükümeti ve uygulamaları kamuoyuna teşhir edildi.

Ayrıca, protesto esnasında sık sık İngilizce ve Türkçe sloganlar atıldı. Çevrede bulunanlar tarafından ilgiyle karşılanan gösteride katılımcılar arasında bulunan Brezilya Cepraspoİngiltere Metal-iş sendikasından ve demokratik kitle dernekleri temsilcileri kısa konuşmalar yaptılar.

 

Trafalqar Meydanı’nda eylem

Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto amacıyla 2. eylemde Londra’nın merkezi meydanı Trafalqar Meydanında yapıldı. Demokratik Güç Birliği Platformu tarafından çağrısı yapılan eylem saat 18.00′de başladı. İngilizce ve Türkçe pankart ve dövizlerin açıldığı eylemde Soma’daki işçi katliamını anlatan yüzlerce bildiri dağıtıldı.

Alanda madenci ölümlerine dikkat çekmek için temsili olarak madenci ölümleri canlandırıldı.

“Ne istiyoruz, adalet; ne zaman, hemen şimdi”, “Katil devlet hesap verecek”, “Soma İşçileri Yalnız Değildir!” gibi sloganların İngilizce ve Türkçe sloganların atıldığı eylemde Partizan da “Soma’da İşçi Katliamı! Yüzlerce işçi diri diri mezara gömüldü!”, “Sağlıksız ve Güvencesiz İşe Hayır!”, “İş Cinayetlerine Son!”, “Soma işçilerinin katili komprador burjuva, faşist TC devletidir!” yazılı pankartla alanda yerini aldı.

Soma’da yaşanan katliamı teşhir eden konuşmalarında yapıldığı eylem 20 Mayıs günü TC Büyükelçiği önünde yapılacak protestoya çağrı yapılarak sona erdirildi.

 

[widgetkit id=681]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu