GüncelManşet

(Foto) “M&T İşçisi Köle Değildir”

Kartal: Gebze’de ve Düzce’de faaliyette bulunan M&T Reklam’da sendikalı oldukları için işten atılan işçiler bu gün Gebze’deki fabrika önünde eylemdeydiler. Direnişin 14. Gününde işçilerle birlikte basın açıklaması gerçekleştiren Birleşik Metal-İş Sendikası’nın eylemine içlerinde DDSB’nin de olduğu çok sayıda kurum ve sendika da destek verdi.

İş çıkışı saatinde gerçekleşecek basın açıklaması öncesinde işçiler türküler eşliğinde halaylar çekti. Döviz ve flamaların taşındığı açıklamada, açıklamayı Birleşik Metal-İş adına sendika başkanı Adnan Selveroğlu yaptı.

“Yapılan zulmün hesabı sorulması”

Selveroğlu konuşmasına, “8 ay önce örgütlenme çalışmasına başladık, 13 Mayıs’ta Sosyal Güvenlik Bakanlığı tespit yaptı. Yeter sayıya ulaştığımızdan dolayı patron performans düşüklüğü, iş yeri daralması gibi bahanelerle 45 arkadaşımızı işten çıkarttı” diyerek başladı ve fabrikanın “şirket daralması” söyleminin bahane olduğunu belirterek firmanın İş-Kur’a işçi alımı başvurusu yaptığını belirtti. 

Selveroğlu ayrıca konuşmasında Soma’daki Maden Faciasına değinerek “Yapılan zulmün hesabı sorulması” dedi.

 

“Taşeron 4 milyona çıkacak”

Hükümetin son taşeron yasası planı ile ilgili değinilerde bulunan Selveroğlu, yasayı bir algı operasyonu olarak niteleyerek, tanınan hakları patronların kullandırtmadığını ve Çalışma Bakanlığı’nın bir yaptırımda bulunmadığını belirterek yeni düzenlemeyle hükümetin 2 milyon olan taşeron sayısını 4 milyona çıkartmaya çalıştığını ifade etti.

 

“M&T patronu ise açlık ve yoksullukla öldürmek istiyor”

Siz yasalara güvenerek gidip sendikaya üye oldunuz? İşveren işten çıkartıyor. Peki, ne yaptı buy insanlar? Ayakkabı kutularına milyonları mı doldurdu? Yatak odalarında para sayma makineleri mi vardı?” diye soran Selveroğlu konuşmasının devamında, “Soma patronu işçileri toprak altında zehirleyerek öldürdü. M&T patronu ise açlık ve yoksullukla öldürmek istiyor” diyerek evrensel beyannamelerde çalışma hakkının yaşam hakkı ile eş olduğunun altını çizdi.

Konuşmasını “Devran değişecek ve işçilerin kendi yasalarını yaptıkları günler gelecek. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diyerek sonlandıran Selveroğlu’nun açıklamasının ardından işçiler, fabrika içerisinden çıkan işçi servislerini protesto etti ve dövizler gösterdi.

M&T işçisi köle değildir”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Zafer direnen emekçinin olacak” vb sloganların atıldığı eylem, işçilerin coşkulu alkışları ile son buldu.

[widgetkit id=718]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu