GüncelManşet

(foto) Mehmet Ayvalıtaş katledildiği yerde anıldı

Kartal: Gezi İsyanı şehitlerinden Mehmet Ayvalıtaş 1 Mayıs Mahellesi’nde gerçekleşen bir yürüyüşle katledildiği yerde anıldı. Anmaya Gezi İsyanı şehitlerinden Abdullah Cömert’in ailesi de katılarak destek verdi.

PSAKD’nde öğle saatlerinde yemek verilmesinin ardından dernek bahçesinden başlayan yürüyüş 3001 Cadde (18 Mayıs Caddesi) boyuncasürdü. Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) tarafından düzenlenen yürüyüşe içlerinde BDSP, Alınteri, Mücadele Birliği, DHF, HDP, ESP ve Partizan’ın da yer aldığı çok sayıda devrimci-demokrat kurum da katıldı.

“Katil devlet hesap verecek”, “bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “ya adalet, ya kıyamet”, “Mehmet yoldaş ölümsüzdür” vb sloganların atıldığı eylemde Gezi şehitlerinin isimleri sayılarak “Yaşıyor!” denildi.

“Onlara sözümüz, hesapları sorulacak!”

Mehmet Ayvalıtaş’ın katledildiği köprü üzerinde gerçekleşen basın açıklaması öncesinde Gezi şehitleri şahsında 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından yapılan açılış konuşmasında Mehmet Ayvalıtaş’ın Gezi’de katledildiğine değinilerek “Adalet için, katillerden hesap sormak için mücadeleyi yükseltecek miyiz?” diye soruldu.

Daha sonra Ataşehir PSAKD başkanı Metin Asrlan konuştu. Arslan Gezi sürecinden beri 10 Alevi gençcinin toprağa verildiğini belirterek Alevilerin vergi vermemesini, çocuklarını askere göndermemesi gerektiğini belirtti.

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş konuşmasında “Bir mehmet vardı, şimdi binlerce Mehmet kazandım. Gerekirse her bedeli ödeyeceğiz ama AKP’yi yıkacağız” derken, abisi Muharrem Ayvalıtaş ise ”dahafazlasokaklara çıkalım. Kardeşlerimizin isimlerini haykıralım” şeklinde konuştu.

Sodap adına gerçekleştirilen açıklamada ise, “AKP ustalık döneminde öldürmeye devam ediyor. Rojava’da öldürdü. Suriye’de öldürdü. Gezi’de öldürdü. Geziden aldığımız ruhla isyanı büyütmeyi sürdüreceğiz”denilerek Gezi İsyanı’nda Alevilerin, kadınların, LGBTİ’lerin yan yana durmayı ve birlikte mücadele etmeyi öğrendiği belirtildi ve “Türkiye’nin ve Kürdistan’ın her yerinde şehit düşenlere borçluyuz. Onlara sözümüz, hesapları sorulacak!” cümlelerine yer verildi.

[widgetkit id=733]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu