GüncelManşet

(Foto) Muhabirimizden: “Burada doktorların bile konuşması yasak”

Soma: Soma’da dün öğle saatlerinde gerçekleşen ve yüzlerce insanın katledildiği iş cinayetinin ardından, kurtarma çalışmaları sürerken Soma halkının tedirgin bekleyişi ise devam ediyor.

Soma’ya girerken, otobüste başlıyor gerçekler yüzümüze vurmaya. Televizyonlardaki rakamların yanlış olduğu, sorumluların bulunmadığı, hiçbir hastanede yaralı olmadığı, toprak altında yüzlerce ölünün daha olduğu konuşmaların temel konusu.

“Kaza” olarak ifade edilenlere tepki gösteriyor insanlar. Kullanılan maskelerin kalitesiz olduğundan, koruyucu elbise bulunmadığından bahsederek, cenazesi gelen yakınlarını anlatıyorlar.

 

“İnsanlar her sabah evlerinden helalleşerek çıkıyor,

Azrailli beraber iniyorlar madene”

İlçeye girdiğimizde, ilk olarak madenci heykelinde eylem yapan gençleri görüyoruz. Eylem yapan gençlerden Tolga Özkan’la sohbet ediyoruz. Öğrenci olduğunu belirten Tolga, “Artık işçilerin ailelerine sahip çıkılsın. Daha fazla acı olmasın. Bu nedendir hep tanıdıklarımız ölüyor. Başbakan’ın dediği gibi ‘bu işin doğasından var’ diyerek geçiştirilecek şeyler değil bunlar. Önlem alınmalı, can gitmemeli. Bizim yaptığımız bu eylem, bir yerlere gitsin diyedir. Başka bir yerde böyle bir şey olsa insanlar istifa ederdi. Onurlu insanlar istifa ederler, kendi menfaatlerinden vazgeçerler. Daha hala insanlar çıkartılıyor. Sayı ile ilgili net bir bilgi yok. Kimisi diyor 600, kimisi diyor 700. Basında açıklanan resmi rakamlar,  baskı altında açıklanan sonuçlar.

Onlar 10 bin lira falan maaş alıyorlar ama burada insanlar 1.100 lira’ya, 900 liraya madene giriyorlar. İş güvenliği uzmanı birkaç ay önce denetim yapıyor ve 66 kusur buluyor ama hala çalışmaya devam ediyor.

Başbakan’ın açıklamaları bir başbakana yakışmayan açıklamalar oldu. Onun gelmesi moral vermek için olurdu. Ama o geldi, bunlar normal dedi. İnsanlar tepki gösteriyorlar. Her yerde eylemler var Türkiye’de, burada halk AKP binasını taşladı. Yeşil Portakal Market’in orada ise biz kız çocuğunu tokatladı. Basın toplantısı çıkışına tepki gösteren 15 yaşında bir kız çocuğunu güvenliklerine dövdürdü” dedi.

Söyleyecek başka şeyleri olup olmadığını sorduğumuzda ise tepkilerini dile getiren bir başka genç ise, “insanlar her sabah evlerinden helalleşerek çıkıyor, Azrail ile beraber iniyorlar madene” sözleri ile madenlerde çalışan yakınlarının yaşamlarını özetledi aslında.

 

“45 dakikadan fazla dayanan var mı?”

Soma maden alanı önünde ailelerin gergin bekleyişi sürerken, durumu sorduğumuz ilçe halkı ise saatte 40-45 ölü madenci çıkartıldığını belirtiyor. Maden önünde ailelerin acılı bekleyişi sürerken, merak dolu bir diğer bekleme alanı ise ilçenin merkezinde bulunan Devlet hastanesi bahçesi. Burada da insanlar yakınlarından bir haber almak umudu ile beklerken, hiçbir net bilginin olmadığına öfkeliler.

Konuştuğumuz insanlar, sorumluların tepkisiz kaldığını belirtiyorlar ve madende çalışırken yıllardır bunların olduğunu ve yetkililerin görmezden geldiğini belirtiyorlar. Konuşan bir kadın orada bekleyen erkeklere seslenerek “Hepiniz madencisiniz, konuşsanıza, size dağıtılan joy maskeler kaç dakika dayanıyor. 45 dakikadan fazla dayanan var mı” diyerek tepki gösteriyor ve “korkmayın” diye sesleniyor.

Bir başkası ise “Trafolar Çin malı, bir evden 4 can aldılar” diyor. Yanmayan elbiselerin reklam olduğunu ve kimseye dağıtılmadığını belirten bir başka madenci yakını ise doktorların bile konuşması yasak. Ben gezdim, Kırkağaç, Bergama, Akhisar, Kınık… Bir tane yaralı yok” diyerek ölenlerin yaralı olarak gizlendiğini iddia etti.

Eski maden çalışanı bir işçi ise “yerin altına giriyorsun ve bir buçuk saat yürüyorsun. Geri çıkarken de bayır yukarı çıkıyorsun. Yanmayan elbiselerle reklam yapıyorlar ama öyle bir şey yok. Şu an madende göçük yok ki, yanık var. Ateşten geçemiyor” sözleri ile ihmalden bahsediyor.

İnsanların işten çıkartılması korkusuyla susturulduklarını ve korkutulduklarını belirten ve eşi madenci olan bir kadın ise kurtarma ekiplerinden gelenlerin de gazdan zehirlendiğini belirterek “hala AKP diyorsunuz” diyerek sorumlunun hükümet olduğunu belirtiyor.

Genel anlamda bekleyişin gergin şekilde sürdüğü Soma’da ise ailelerin acısı, trajik bir tablo teşkil ediyor. Her aileden bir kaç kişinin iş cinayetine kurban gittiği ya da kayıp olduğu Soma’da bir an önce örtbas etmek isteyen hükümet ise cenazeleri soğuk hava deposuna gönderirken, Belediye mezarlığında 250, Savaştepe mezarlığında ise 160 mezar yerini kazmaya başlayarak cenazesi çıkan madencileri bir an önce toprak altına koymak niyetinde.

Sözde 3 günlük yas ilan eden hükümet yetkilileri ise, DGK üzerinden ailelere maaş bağlanacağı taahhüdünde bulunarak buradaki tepkiyi susturmaya çalışıyor.

 

[widgetkit id=657]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu