GüncelManşet

(Foto) Newroz ateşi Bursa, İzmir ve Yakacık’ta yakıldı

H. Merkezi: Türkiye Kürdistan’ı ve Türkiye’nin birçok ilinde Newroz isyan ateşi bir haftaya yakındır zalim Dehaqlara karşı yakılmaktadır. İzmir’de 50 bin kişi Newroz ateşini tutuştururken, Bursa ve Yakacık’ta da binler Newroz için sokağa çıktı.

 

BURSA

Kutlamalar 22 Mart günü binlerce kişinin katılımıyla Gökdere Meydanı’nda başladı. Açılış konuşmasını tertip komitesi adına BDP Bursa İl Başkanı Mehmet Dilek yaptı. Ardından devrim şehitleri için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Yaklaşan seçim nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Eş Başkan ve ilçe belediye adayları sırasıyla sahneye çıkarak halkı selamladılar. HDP genel başkan yardımcısı İsmail Şengül de HDP adına bir konuşma gerçekleştirerek son dönemde HDP’ye yönelik yapılan devletin örgütlediği ırkçı saldırılara vurgu yaptı ve HDP’nin halkları bütünleştirmesinden egemenlerin korktuğunu söyledi.

BDP milletvekili Erol Dora Yalova’daki Newroz kutlamasından dolayı gecikmeli olarak geldi. Dora halkın Newroz’unu kutladı ve Amed Newroz’unda Abdullah Öcalan’ın okunan mesajına değinerek devletin bir an önce Kürt sorununun çözümü ile ilgili adım atılması gerektiğini belirtti. Konuşmaların ardından halkla birlikte Newroz ateşini yakıldı.

Alana “Newroz piroz be” yazılı ve Tertip Komitesi imzalı, “Kentimizi de, kendimizi de biz yöneteceğiz” HDP Bursa il örgütü imzalı Mazlum Doğan, Abdullah Öcalan, Paris’te katledilen Sakine, Leyla ve Fidan posterleri ile “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz! Hasta tutsaklar serbest bırakılsın! Susma suça ortak olma” pankartları asıldı.

Partizan da “Rojava’dan Gezi’ye, ırkçı-faşist saldırılara karşı Newroz ateşiyle isyanı büyütelim” pankartı ve flamalarıyla Newroz’a katılırken HDP bileşenleri haricinde KESK, BDSP, EHP, İşçi Mücadelesi Derneği de Newroz etkinliğinde pankart ve flamalarıyla katıldılar. Etkinlik müzik eşliğinde çekilen halaylarla olaysız bir şekilde sona erdi.

 

İZMİR

Bu sene Newroz 22 Mart günü HDP’nin yaptığı çağrı ile sabah saatlerinden itibaren binlerce kişinin Buca’da buluşmasıyla kutlandı. Buca’da bulunan Tansaş önünde bir araya gelen HDP bileşenlerinin yanı sıra Partizan, Kaldıraç, Mücadele Birliği, TKP 1920, TKP, Halkevi ve Konak Dersimliler Derneği, KESK Şubeler Platformu gibi onlarca kurum da Newroz’daki yerini aldı.

Tansaş önünde başlayan yürüyüşe Partizan “Newroz ateşi ile büyüyor çocuklarımız” yazılı ve Berkin’in, Ceylan’ın ve Uğur’un resimleri olan pankartla katıldı. Partizan kitlesi sık sık “Berkin, Uğur, Ceylan mücadeleye devam”, “Rojava’da düşene, dövüşene bin selam”, “Newroz piroz be”, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” vb. sloganlarını haykırdı.

Yürüyüş, Buca’da bulunan Gediz Newroz alanında sona erdiğinde burada on binlerce insan bir araya gelmişti. Kurulan platform; Öcalan’ın resmi ve “Newroz ruhuyla önderliği özgürleştireceğiz” yazılı pankart, Sakinelerin resimleri, Mazlum Doğan, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Deniz Gezmiş’e ait posterleri ile süslenmişti. Newroz etkinliği şehitlerin şahsında yapılan saygı duruşu ile başladı.

Newroz etkinliğinin başlaması ile ilk olarak katılanların isimleri okunması, ardından konuşmalarını yapmaları için sırasıyla sahneye çıkarak Newroz’u selamladı.

HDP İl Eş başkanı Cavit Uğur’un konuşmasından sonra ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ bir konuşma yaptı. İzmir Büyükşehir Eşbaşkanı Pınar Türk de bir konuşma yaparak, dönemin Dehaqlarına karşı Demirci Kawaların günü olan Newroz’u selamladığını, bu topraklarda ilk isyan ateşinin dağlarda gerillanın yaktığını, ikinci ateşin Gezi’de yakıldığını dile getirdi.

Mücadele bayrağını daha yükseğe çekme çağrısı yaparak konuşmasını sonlandıran Türk’ün ardından Eşbaşkan adayı Osman Özçelik Kürtçe bir konuşma yaptı. Konuşmalar HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile devam etti. Ardından HDP Milletvekili Gülser Yıldırım konuşma yaptı ve son olarak BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş sahneye çıktı. Demirtaş’ın konuşma yaptı sırada coşku doruk noktasına ulaştı.

Demirtaş, “Dün Amed’de milyonların özgürlük selamını İzmir’de bu meydanda sizlerle buluşturmanın sevincini heyecanını yaşıyoruz. Buradan da Urfa Newroz’una, Başkan Apo’ya bin selam olsun” dedi.

Demirtaş sözlerine “İzmir kendi ayakları üzerinde özgürce ve onurlu durabilecek bir şehirdir. Bu yüzden biz HDP’yi burada daha güçlü kılmak zorundayız. HDP bu kadar saldırmalarının ve tehdit olarak görmenin nedeni budur. Halkın önünde çare kalmadı. Halk artık AKP, MHP, CHP ve Fethullah Gülen zihniyetinden bıktı. Artık HDP büyücek güçlenecek o yüzden bunlar bu kadar saldırganlaşıyor. Bu kadar panik halindeler” şeklinde devam etti.

Newroz etkinliği müzikle devam ederken bir binanın tepesinde çekim yapan sivillerin başka bir binaya pankart asan Partizanlara taş atması ve Partizanlar karşılık verilmesi ile bir süre gerginlik çıktı. Gerginliğin bitmesinin ardından etkinlik müzik dinletiyle devam etti.

 

İSTANBUL-YAKACIK

Yakacık’ta aralarında Partizan okurlarının da bulunduğu devrimci, demokrat ve yurtsever kesimler tarafından düzenlenen Newroz’da ateşler yakıldı ve kitle ateş üzerinden atlayarak Newroz coşkusunu artırdı.

Çağdaş Kawaların, günümüz Dehaqlarına karşı isyanını büyütme çağrısı yapılan Newroz etkinliğine HDP Kartal Belediye Eşbaşkan Adayı Hatice Doğan da katıldı.

 

[widgetkit id=571]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu