GüncelManşet

(Foto) Nurtepe’de meşaleli yürüyüş

 

İstanbul: Nurtepe’de Partizan,HDP,Kaldıraç,SYKP, DHF, Dev-lis, SDP ve Devrim Cephesi Platformu 18 Mayıs şehitlerini anmak için bugün (18 Mayıs)  meşaleli yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

 Nurtepe’den Güzeltepe’ye gerçekleştirilen yürüyüşte sık sık “ Önderimiz İbrahim, İbrahim kaypakkaya”, “Roboski’den Soma’ya hesap sormaya”, “Her yer Soma, her yer direniş” vb sloganlar atılırken yürüyüş boyunca halk alkışlarıyla, evlerinin ışıklarını yakıp söndürerek destek verdi.
Güzeltepe’ye varılmasının ardından başta İbrahim Kaypakkaya olmak üzere 18 Mayıs şehitleri için kitle saygı duruşunda bulundu.

Partizan, HDP ve Kaldıraç’ın imzacısı olduğu basın açıklamasında 13 Mayıs günü Mehmet İstif’in acısının üzerine Soma’nın geldiği ifade edilirken Soma katliamının baş sorumlusunun kar hırsıyla yoğrulmuş, taşeronluğu genetiğine işlemiş TC olduğu belirtildi.

“Soma’nın ve Mehmet’in öfkesi ve bilinciyle devrim şehitlerini anıyoruz”

Soma’nın ve Mehmet’in öfkesi ve bilinciyle devrim şehitlerini anmaya gelindiğini aktaran açıklamada, “ 18 Mayıs 1973’te Diyarbakır zindanlarında 90 gün işkencede ser verip sır vermeyerek düşmana diz çöktüren komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz. Onu anmanın bugün ki güncel anlamı, sokakları Soma maden işçileri için isyan alanına çevirmektir ve biz onu böyle anıyoruz.” denildi.

Haki Karer ve Dörtler’i Wan’da, Lice’de kalekollara karşı mücadele ve Rojava direnişi ile anıldığını belirten basın açıklamasının ardından kitle tekrardan Nurtepe’ye doğru yürüyüş gerçekleştirerek eylemi sonlandırdı.

[widgetkit id=690]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu