GüncelManşet

(Foto) “Öfkeyle katliama karşı durmaya devam edeceğiz”

İstanbul: Ümraniye Katliamı’nın 19. yıldönümü dolayısıyla 1 Mayıs Mahallesi’nde 15 Mart Platformu tarafından bir yürüyüş düzenlendi.

Partizan, HDP, KÖZ, PSAKD, Alınteri ve katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin oluşturduğu 15 Mart Platformu, anma etkinliğine her yıl olduğu gibi bu yılda ilk olarak mezarlıkta bir anma gerçekleştirdi. Daha sonrada Cemevi’nde yemek verildi ve ardından yürüyüş düzenlendi.

 

“Şehitlerimiz en önde…”

Partizan’ın da katıldığı yürüyüş Cennet Düğün Salonu önünde başladı. Burada “12 Mart Gazi, 15 Mart, 1 Mayıs şehitlerini unutmadık, unutturmayacağız” yazılı ortak pankartın arkasında biraraya gelen kitle sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı. Partizan kitlesi anmaya “12-15 Mart 1995 şehitlerini unutmadık, unutturmayacağız” pankartıyla katıldı.

Yürüyüş boyunca Berkin Elvan için “Berkin’in katili AKP’nin polisi”, “Berkin Elvan 15’inde bir fidan” sloganları hep ağızdan haykırıldı. Ayrıca yürüyüş boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “15 Mart şehitleri ölümsüzdür” sloganları haykırıldı. Ayrıca yürüyüşte “Kızıl ordu TİKKO katillerin peşinde”, “Mark, Lenin, Mao önder İbo savaşıyor TİKKO”, “Yaşasın partimiz TKP/ML halk ordusu TİKKO, TMLGB” sloganlarının atıldığı da görüldü.

Yürüyüş boyunca Gezi direnişinde yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş ile annesi Fadime Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Kormaz’ın, Ethem Sarısülük’ün ve Berkin Elvan’ın fotoğrafları da en önde taşındı.

 

“Katliamcı gelenek Gezi’de de sürdü”

30 Ağustos Lisesi önüne gelen kitle burada yürüyüşü sonlandırdı. Ardından ilk olarak devrimci mücadelede yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Ümraniye katliamında yaşamını yitiren Hakan Çabuk’un yeğeni Güney Çabuk, açıklamayı okudu.

Açıklamada, devletin 15 Mart 1995’te 1 Mayıs Mahallesi’nde gerçekleştirdiği katliamın benzerini Gezi İsyanı’nda da gerçekleştirdiğini ifade eden Çabuk, Gezi’nin son şehidi olan 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın 11 Mart’ta sonsuzluğa uğurlandığını ifade ederek; “Gazi’de, 1 Mayıs’ta, Roboskî’de olduğu gibi Berkin Elvan’ın katillerini de koruyor. Bizler 1 Mayıs Mahallesi’ndeki devrimciler, emekçiler olarak mahallemizi, şehitlerimizi sahiplendiğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Egemenlerin tüm bu saldırılarını boşa çıkartacağız. Gazi’de, 1 Mayıs’ta barikat barikat direnenlerin, Gezi’de sokakları, meydanları zapt edenlerin, Berkin’i omuzlayan yüz binlerin öfkesiyle, katliamların hesabı sorulana dek haykırmaya devam edeceğiz. 19. yılında şehitlerimizi unutmadığımızı, unutturmayacağımızı tekrarlıyoruz” dedi.

Açıklamanın sona ermesinin ardından 15 Mart katliamında yaşamını yitiren 5 emekçinin vurulduğu yere karanfiller bırakılarak anma sona erdi.

 

[widgetkit id=560]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu