GüncelManşet

(Foto) Pınar Aydınlar çetelere karşı Gülsuyu’ndaydı!

İstanbul: Maltepe’de bulunan Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’nde, HDP İstanbul Belediyesi Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar’ın katılımıyla seçim bürosu açıldı. Aydınlar, daha sonra BDP Maltepe Kadın Meclisi tarafından düzenlenen kadın şölenine de katıldı.

İstanbul’da HDP’den Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı olan sanatçı Pınar Aydınlar, tam hız seçim çalışmalarına hazırlanıyor. Dün (28 Şubat) yine yoğun bir programı olan Aydınlar sabah saatlerinde Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’nı ziyaret etti. Ardından Şişli Kent Kültür Merkezi’nde DÖDEF tarafından düzenlenen yerel seçimler ve gençlik konulu bir panele katıldı.

Aydınlar’ın bir sonraki adresi çetelere karşı mücadele veren Gülsuyu-Gülensu Mahallesi oldu.

 

“Mücadelenin bir ayağı yerel seçimler…”

İlk olarak Gülensu Mahallesi’nde HDP seçim bürosu açılışına katılan Aydınlar’ı, mahallenin girişinde konvoy karşıladı. HDP flamaları ve İbrahim Kaypakkaya’nın resimlerinin taşındığı konvoy kornalar eşliğinde seçim bürosuna vardı.

Partizan’ın da kitlesel olarak katıldığı etkinlik halaylar başladı. Ardından konuşmalara geçmeden önce halkı için toprağa düşenler şahsında saygı duruşunda bulunuldu.

Etkinlik HDP Maltepe Belediyesi Eşbaşkan Adayı Zabit Vurdu’nun konuşması ile devam etti. Vurdu konuşmasında, dünden bugüne sürdürülen mücadelenin bir ayağının yerel seçimler olduğunu ifade ederek; “Bu mücadelede bizi yalnız bırakmayacağınız inanıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

“Tarafsız olmaya hakkımız yok”

Vurdu’nun ardından Aydınlar bir konuşma yaptı. Aydınlar konuşmasına Kürtçe selamlama ile başladı.

Selamlamanın ardından “Bizler tarihinden beslenen HDP olarak bugün İstanbul’ a talip olmak, kavganın başkentine talip olmak demektir ve bu sadece bir duygudan ibaret değildir” diyerek ezen ezilen arasında gün geçtikçe büyüyen uçuruma dikkat çekerek her şeyin ortada olduğunu ve tarafsız olmanın kimsenin hakkı olmadığını ifade etti.

 

“Gülsuyu halkı yalnız değildir”

Aydınlar daha sonra “Bugün kendini bilmezler, işbirlikçiler gülsuyu halkının üzerine elini kolunu sallayarak kurşunlar yağdırırken elbette bir arada elbette birlikte olacağız ve faşizme karşı omuzu omuza mücadele vereceğiz. Biliyoruz ki şu anda bizden korkanlar da duyuyor sesimize unutmayın ki bizler yalnız değiliz Gülsuyu halkı sahipsiz ve yalnız değildir. Bugün evine aşına göz diktiğiniz Kürt, Alevi kadınları yalnız değildir. İşte biz kadınlar bugün olduğu gibi hep varız ve var olacağız. Egemen anlayışın tüm faşizan baskılarına karşı attığı mermilere karşı, kimliğinden ötürü saldırılara tecavüzlere uğrayan kadınlarımız için bir kez daha diyorum ki özgürlükse hepimiz için özgürlük” diyerek hapishanelerde yaşanan saldırılara ve son süreçte Tekirdağ Hapishanesi’nde bedenlerini açlık grevine yatıran tutsaklara destek olmak gerektiğine vurgu yaptı.

Aydınlar konuşmasını “An Azadî, An Azadî” sözleri ile sonlandırdı.

 

Çetelere karşı önlem alındı

Aydınlar’ın konuşması sırasında çetelerin araçlarla kitleye birkaç kez yaklaşmaya çalıştığı ama aralarında Partizanlar’ın da bulunduğu devrimci, demokrat ve yurtseverlerin çetelere karşı önlem aldığı görüldü.

Anaların birlikte yaptığı açılışın ardından kadınlar; BDP Maltepe Kadın Meclisi’nin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği şölene geçildi.

Aydınlar, Yeni Demokrat Kadın ve Partizan kitlesi de İbrahim Kaypakkaya’nın dövizleri ile sloganlar atarak şölenin gerçekleşeceği Elisacem Düğün Salonu’nda yürüdü ve etkinliğe katıldı.

 

“Kadını yok sayan zihniyete karşı var olacağız”

Kadın şöleni saygı duruşu ile başladı. Şölene kadınların yöresel kıyafetleri ile katılması dikkat çekiciydi. Şölende ilk sözü Pınar Aydınlar aldı.

Aydınlar, “Neden biz emek sarf ederken erkeklere eşit hakka sahip olamıyoruz? İlk işten çıkarılanlar kadınlar oluyor. Bedenimiz üzerinden politika üretmeye çalışıyorlar ama Rojava devrimine kim sessiz kalabilir?” diyerek 17 Aralık günü yapılan ve hala yankısı süren yolsuzluk operasyonlarına değinerek, “İşçilerin sırtından geçinenlerin nasıl para kazandıklarını bu kayıtlar ortaya çıkmasa da biliyorduk” dedi.

Aydınlar, “Eşitlikçi anlayışı sahipleniyorsak kadını yok sayan zihniyete karşı var olacağız” diyerek konuşmasını bitirdi. Aydınlar’ın konuşmasının ardından şölen BDP İstanbul Kadın Meclisi üyelerinin sahneye çıkarak kadınları selamlaması ile devam etti.

 

YDK “8 Mart’ta sokaklara…”

Selamlamanın ardından BDP İstanbul İl Eş Başkanı Arife Çınar da, bir konuşma yaptı. Çınar’ın konuşmasının ardından Yeni Demokrat Kadın da şöleni selamlayan bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada “BDP Maltepe Kadın Meclisinin yapmış olduğu bu etkinliği tüm devrimci kadın duygularımızla selamlıyoruz” denildi.

Ardından da yerel seçimlerin yaklaşması ile bu tür etkinliklerin kadın dayanışmasını ve mücadelesini büyüttüğü belirtti. Ardından da Rojava’da gelişen ve her geçen gün kazanımlarla büyüyen direnişte kadınların oynadığı öncü rolüne ve bu mücadelenin bir öznesi olduğuna vurgu yapıldı. Ve kadınlar 9 Mart’ta gerçekleşecek mitinge çağrıldı.

Şölen konuşmaların ardından halaylar ile sona erdi.

 

[widgetkit id=496]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu