GüncelManşet

(Foto) Roboskî’de yine asker saldırısı

H. Merkezi: Roboskî’de devletin Kürt düşmanlığı sürüyor. Sınır hattında yaşanan çatışmalara engel olmak için dün (24 Şubat) “canlı kalkan” eylemi başlatan Roboskîlilere ve BDP’lilere, asker bugün sabahın erken saatlerinde gaz bombalarıyla saldırdı.

Şirnex Roboskî Köyü sınır hattında günlerdir süren Federal Kürdistan Bölgesi sınırında askerler ve HPG’liler arasında yaşanan çatışmalara engel olmak için Roboskîli köylüler ve BDP’liler tarafından dün canlı kalkan eylemi başlatılmıştı.

Kitlenin eyleminin ardından çatışmalar sona ermişti. Köylülerin ısrarlı direnişi sonucu dün akşam saatlerinde askerlerin çatışma alanından geri çekilmeye başlamış ve kitle sınırın sıfır noktasında bulunan asker mevzilerine yerleşmişti.

 

Kitleye sabah saatlerinde saldırı

Ateşler yakarak burada soğuk havada geceyi burada geçiren köylüler, sabahın erken saatlerinde Beyaz Tepe’ye (Koxespî) çekilen zırhlı askeri araçların hareketliliği üzerine çatışmalara neden olan “güvenlik yolu”na çıkarak burada bekleyişe geçti.

Burada askerin yolun diğer kısmına geçmesini engelleyen kitleye “dağılın” uyarısı yapıldı. Ancak kitle yeniden çatışmaların yaşanmaması için ısrarla araçların geçişine izin vermedi.

Bunun üzerine BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve BDP Uludere Belediye Başkanı Mesut Paksoy, askerlerle görüşmek istedi. Ancak heyetin tüm diyalog uğraşları sonuçsuz kalırken, araçlardan Sarıyıldız ve basın mensuplarının üzerine hedef gözetilerek, gaz bombaları yağdırıldı.

 

“İşte bunların barışa yaklaşımı…”

Yapılan saldırıda birçok kişi yaralanırken, kitle saldırıyı sloganlarla ve askeri yuhalayarak protesto etti.

Saldırının ardından bir açıklama yapan Sarıyıldız, askerlerin hedef gözeterek kitleye saldırdığını belirterek, toplumsal barış için bedenini siper eden kitleye yapılan müdahalenin barışa vurulmuş büyük bir darbe olduğunu vurguladı.

Sarıyıldız, “Bu askerler bazı yetkililerin talimatıyla ölüme sürükleniyor. Biz diyalog kurmak için girişimlerde bulunduk ancak, anlaşılan o ki bunlar diyalogtan değil savaştan anlıyor. İşte bunların barışa olan yaklaşımı bu. Biz çatışmayı durdurmak için buraya geldik ama onlar barış taleplerini bile görmezden geliyor. Bu saatten sonra burada yaşanacak en ufak bir çatışmadan ve can kayıplarından AKP Hükümeti ve Şırnak Valisi sorumludur” dedi.

Açıklamanın ardından sivil insanların hedef gözetilerek, müdahaleye maruz kaldığını belirten BDP’liler, daha kitlesel bir şekilde geri geleceklerini belirterek, sınır bölgesinden ayrıldı. Halen bölgedeki vadilerde bekleyişini sürdüren köylüler, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

 

[widgetkit id=488]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu